Kronika 2014/2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Kronika 2014/2015

 

...ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września rozpoczął się  kolejny rok szkolny. Dyrektor szkoły mgr Jolanta Rękas powitała wszystkich zebranych i życzyła sukcesów w nowym roku. Szczególnie gorąco powitała pierwszoklasistów oraz dzieci rozpoczynające naukę w oddziale przedszkolnym. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

 

19 września wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Teren całej wsi a szczególnie teren wokół szkoły został oczyszczony z butelek, papierów oraz innych śmieci. Teraz musimy dbać o to aby nasza wieś jak najdłużej pozostała czysta. Apelujemy do wszystkich o poszanowanie pracy naszych dzieci i dbałość o środowisko lokalne.

 

24 września odbyły się otrzęsiny kl. IV. Klasa VI przygotowała dla swoich młodszych kolegów i koleżanek szereg konkurencji i zadań. Uczniowie klasy czwartej musieli wykazać się wiedzą, zręcznością i refleksem aby zostać przyjętym do społeczności starszych uczniów. Wszyscy świetnie się bawili.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji zorganizowaliśmy grilla z kiełbaskami. Pogoda dopisywała, wiec oczekując na przekąski dzieci bawiły się na placu zabaw. Wszyscy chłopcy otrzymali również drobne upominki od swoich koleżanek.

 

1 października uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzali Wawel i miło spędzali czas w parku przyrodniczym. Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci. Nikt nie został porwany przez Smoka Wawelskiego :)

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

17 października odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Furmanach. Uczniowskie klasy pierwszej przedstawili ciekawy program artystyczny a następnie zostali uroczyście mianowani przez Panią Dyrektor Jolantę Rękas uczniami naszej szkoły. Cała uroczystość zakończyła się  słodkim poczęstunkiem dla klas młodszych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

22 października obchodziliśmy piąta rocznicę nadania imienia naszej szkole. Od pięciu lat pełna nazwa naszej szkoły to: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Jachowicza w Furmanach. Nasza szkoła została pięknie udekorowana  a dzieci klas IV, V i II przedstawiły piękny montaż muzyczno słowny i taneczny. Wśród gości zaproszonych na tę uroczystość znalazł się Wójt Gminy Gorzyce Marian Grzegorzek, Przewodniczący Rady Gminy i Sołtys naszej wsi.  Byli również rodzice i emerytowani nauczyciele naszej szkoły. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Całą uroczystość poprzedził konkurs wiedzy o Stanisławie Jachowiczu, który wygrali uczniowie klasy IV:  Jakub Wit, Agnieszka Pikus i Ewa Kwietniewska.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

7 listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się uroczysty apel ukazujący długą drogę Polaków do wolności. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

27 listopada odbył się konkurs Co wiemy o bajkach. Uczniowie odpowiadali na serię pytań dotyczących bajek , jak również wykonywali zadania praktyczne. Pierwsze miejsce zajęła klasa I, drugie klasa IV.

ZOBACZ ZDJĘCIA

28 listopada odbyły się w naszej szkole Andrzejki. Były tradycyjne wróżby i zabawy. Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się co przyniesie im przyszłość. Było naprawdę wesoło.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

1 grudnia odbyła się wycieczka do kina w Tarnobrzegu. Dzieci obejrzały film animowany 3D pt. Wielka szóstka, który bardzo się wszystkim podobał. Wyjazd zakończył się wizytą w MC Donaldzie.

 

5 grudnia odwiedził nasza szkołę Św. Mikołaj. Aby otrzymać prezenty dzieci musiały zaśpiewać Mikołajowi piosenkę świąteczna. Były więc piosenki zarówno w j. polskim jak i angielskim. Mikołaj był najwidoczniej zadowolony ponieważ nikt nie został bez prezentu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

18 grudnia uczniowie klas IV i V oraz dwa urocze aniołki z klasy II, przedstawili Jasełka podczas kolacji wigilijnej dla Seniorów z naszej wsi. Cała impreza organizowana była przez Koło Gospodyń Wiejskich a przedstawienie naszych uczniów było główną atrakcją całego spotkania. Po przedstawieniu na dzieci czekał smaczny poczęstunek.

 

19 grudnia w naszej szkole odbyła się tradycyjna wigilia. Również ta uroczystość została wzbogacona Jasełkami przedstawionymi przez uczniów klasy IV i V. Była muzyka na żywo grana przez naszych zdolnych uczniów Jakuba Wita i Szymona Dula oraz kolęda Cicha noc pięknie zaśpiewana przez Agnieszkę Pikus. Wszyscy nasi mali aktorzy odegrali swoje role wspaniale. Po Jasełkach było tradycyjne łamanie się opłatkiem i wigilijny poczęstunek.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

23 grudnia zostały wręczone nagrody za najładniejsze zielniki. W klasach starszych nagrody otrzymali: Jakub Wit , Szymon Dul i Agnieszka Pikus. W klasach młodszych: Nikola Sforza, Oliwia Walska i Nikola Kępa.

 

28 grudnia odbył się  w naszej szkole pokaz rycerski. Uczniowie mieli okazję zobaczyć tradycyjną rycerską zbroję, oręż rycerską  oraz  narzędzia tortur. Wysłuchali ciekawych opowieści na temat zwyczajów rycerskich i życia w Średniowieczu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

31 grudnia uczniowie naszej szkoły bawili się na zabawie choinkowej. Były ciekawe zabawy z nagrodami a w klasach czekał na dzieci smaczny poczęstunek.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

28 stycznia uczniowie spotkali się z rycerzami. Wysłuchali opowieści o dawnym życiu rycerzy i ich walkach oraz obejrzeli różne rodzaje broni i narzędzia tortur. Uczestniczyli tez w konkursach. Wszystkim podobała się ta nietypowa lekcja historii.

17 marca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Warcabowy. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych w Gorzycach i Sokolnik. Każda ze szkół była reprezentowana przez 4 uczniów z klas IV - VI. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłonili się finaliści. Nasza szkoła odniosła ogromny sukces ponieważ pierwsze miejsce  zajął  nasz uczeń Jakub Wit ( kl. IV).

 

I miejsce Jakub Wit SP Furmany

II miejsce Mateusz Makieła SP 2 Gorzyce

III miejsce Michał Karbowniczek SP 2 Gorzyce

IV miejsce Dominika Galek SP Sokolniki

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

23 marca odbył się w naszej szkole konkurs Mam Talent. Dzieci zaprezentowały różne swoje umiejętności. Były układy taneczne, gimnastyka artystyczna, śpiew, recytacja wierszy i muzyka na żywo. Na koniec trzyosobowe jury wyłoniło zwycięzców.

W klasach starszych zostali nimi:

I miejsce Jakub Wit z utworem Ennio Morricone Chi Mai zagranym na pianinie

II miejsce Agnieszka Pikus taniec nowoczesny

III miejsce Szymon Dul piosenka

W klasach młodszych:

I miejsce Emilia Zioło recytacja wiersza Lokomotywa

II miejsce Aleksandra Piotrowska gimnastyka

III miejsce Oliwia Walska piosenka

Została również przyznana nagroda publiczności, która otrzymali Ewa i Wiktor Walczyna za wspólny taniec.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

W kwietniu odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Udział w konkursie wzięli uczniowie z klas IV- VI, którzy musieli wykazać się wiedzą z zakresu ekologii i gospodarki odpadami. Najlepiej spisali się: Anna Stępień kl. VI, Jakub Wit kl. IV i Monika Stępień kl. V. Ci uczniowie wezmą udział w kolejnym etapie konkursu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

3 maja odbył się w naszej szkole apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Uczniowie klasy IV przypomnieli nam dlaczego 3 maj jest tak ważną datą dla naszego kraju. Były wiersze i pieśni patriotyczne.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

6 maja Agnieszka Pikus i Szymon Dul wzięli udział w Miejskim Konkursie Piosenki Patriotycznej. Agnieszka Pikus znalazła się na podium zajmując III miejsce.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

W dniach 18-22 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach zielonej szkoły w miejscowości Stronie Śląskie. Dzieci zwiedzały i poznawały zabytki oraz interesujące i ciekawe miejsca Ziemi Kłodzkiej. W programie zwiedzania znalazły się między innymi takie pozycje jak: Kopalnia Złota w Złotym Stoku,   Jaskinia Niedźwiedzia, Kaplica Czaszek w Czermnej, Błędne Skały, Muzeum Kamieni i Minerałów w Stroniu Śląskim, miasto Nysa i Lądek Zdrój, Huta Szkła Kryształowego, bajkowy zamek w Mosznie. Kulminacyjnym punktem zielonej szkoły była wycieczka do Pragi ze zwiedzaniem jej najcenniejszych zabytków wraz z  informacjami na temat miasta i jego historii opowiedzianymi przez przewodnika.

 

26 maja klasy III i V pojechały na wycieczkę do Tarnobrzega. Dzieci odwiedziły Pocztę Polską, gdzie dowiedziały się ciekawych rzeczy na tema funkcjonowania tego urzędu. Następnie odwiedziły pomnik Bartosza Głowackiego, który został wzniesiony z fundacji społeczeństwa dla uczczenia 110 rocznicy powstania kościuszkowskiego z 1794 roku oraz Kościół Dominikanów. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historycznego  Miasta Tarnobrzega. Tam dzieci obejrzały pięknie odrestaurowane komnaty zamku, ekspozycje archeologiczne oraz wspaniałą wystawę "Galeria obrazów z Kolekcji Dzikowskiej "

ZOBACZ ZDJĘCIA

8 czerwca w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs matematyczny klas VI "Bystrzak". Wzięli w nim udział uczniowie z sąsiednich szkół w gminie.

I miejsce zajęła Magdalena Zasadni SP nr 1 w Gorzycach.

II miejsce Paweł Chmielowiec SP w Sokolnikach

III miejsce Anna Stępień SP Furmany.

14 czerwca odbył się w naszej szkole  kolejny już ''Piknik Rodzinny". Na gości naszego pikniku, szczególnie najmłodszych, czekało wiele atrakcji, między innymi: pokaz karate, zjeżdżalnie, trampolina, loteria fantowa, malowanie twarzy, wozy strażackie oraz wiele konkurencji sportowych.  Na zwycięzców konkurencji sportowych czekały bardzo atrakcyjne nagrody a na dzieci naszej szkoły smaczny poczęstunek. Piknik zaszczycił swoją obecnością  Wójt Gminy Gorzyce  Pan Leszek Surdy wraz z małżonką oraz zastępca Wójta Pani Lucyna Matyka. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

24 czerwca odbyło się pożegnalne spotkanie wychowawczyni z uczniami i rodzicami klasy III. Na spotkanie przybyła również p. dyrektor Jolanta Rękas. Spotkanie przebiegało pod hasłem "Odpływamy". Uczniowie przedstawili wiersze i piosenki poznane w ciągu trzech lat nauki. Były wspomnienia, podziękowania dla mam (p. Lucyny Lasoty i p. Doroty Wilk) za pomoc i pracę w Radzie Rodziców. Uczniowie wręczyli rodzicom w podziękowaniu serduszka z kwiatami. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze przy pysznym poczęstunku.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

25 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego dla klasy szóstej.  Klasa VI przygotowała piękne, pełne dobrego humoru  przedstawienie, podczas którego wszyscy świetnie się bawili. Nauczycielom wręczono ''statuetki dla reżyserów", a klasa V pożegnała swoje starsze koleżanki wręczając drobne upominki.  Trzy uczennice klasy VI zakończyły szkołę z wyróżnieniem. Były to: Anna Stępień, Wiktoria Skóra i Ewa Walczyna. Naszym byłym  uczennicom życzymy powodzenia w Gimnazjum.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

24 czerwca naszą szkołę odwiedził leśniczy Nadleśnictwa Rozwadów Tomasz Lisikiewicz. W interesujący sposób opowiadał uczniom o swojej pracy, oraz o ochronie lasów państwowych.Dzieci obejrzały tez film: "Gawęda sosnowego lasu". Rozegrany został również konkurs z wiedzy o naszych lasach. Uczniowie otrzymali drobne upominki za prawidłowe odpowiedzi.


26 czerwca odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego. W klasach młodszych przyznano wiele dyplomów za bardzo dobre wyniki w nauce, natomiast w klasach starszych świadectwo z wyróżnieniem otrzymali:

KLasa V

Monika Stępień

Klasa IV

Jakub Wit

Agnieszka Pikus

Ewa Kwietniewska

Liwia Szymanek

Adam Tutak

Najwyższą średnia ocen w roku szkolnym 2014/2015 uzyskał uczeń klasy IV Jakub Wit- 5,55.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia w następnym roku szkolnym !

Poprawiony: wtorek, 02 stycznia 2018 15:24