Kronika 2013/2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Kronika 2013/2014

 

...ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2 września rozpoczął się  kolejny rok szkolny. Dyrektor szkoły mgr Jolanta Rękas powitała wszystkich zebranych i życzyła sukcesów w nowym roku. Szczególnie gorąco powitała pierwszoklasistów oraz dzieci rozpoczynające naukę w oddziale przedszkolnym. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

 

 

OTRZĘSINY KLASY IV

23 września odbyły się otrzęsiny klasy IV. Uczniowie klasy VI przyjęli czwartoklasistów w poczet starszych uczniów naszej szkoły. Uczniowie musieli wykazać się różnymi umiejętnościami i wiadomościami, aby zasłużyć na miano ,,starszego ucznia".  Na koniec odbyło się, zgodnie z tradycją, malowanie "kotów".

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

31 września odbyło się ognisko z okazji dnia chłopaka oraz na pożegnanie lata. Wszystkie dzieci delektowały się grillowaną kiełbaską i bawiły się na świeżym powietrzu.

 

 

PASOWANIE UCZNIÓW

11 października odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści przygotowali wspaniały występ artystyczny, a po nim złożyli uroczyste ślubowanie. Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia, po czym nastąpił tradycyjny poczęstunek.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

AKCJA "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ"

21 października w naszej szkole odbyły się ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, w ramach akcji "Ratujemy i uczymy ratować". Dzieci  obejrzały film instruktażowy fundacji "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" po czym ćwiczyły na fantomie wdechy i uciskanie klatki piersiowej. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały podręcznik do nauki udzielania pierwszej pomocy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ZWIERZĄT

4 października w Światowym Dniu Ochrony Zwierząt, odbył się apel, którego zadaniem było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt domowych. Uczennice klasy V recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz czytały komentarz do prezentacji multimedialnej. Piosenki o pieskach pięknie zaśpiewali również uczniowie klasy III.

Ogłoszony też został konkurs plastyczny pt. „Moje ulubione zwierzątko”.

 

 

PAMIĘTAMY, DBAMY

30 października przedstawiciele SU wraz z opiekunem pojechali na cmentarzu do Trześni. Zapalili znicze na grobie długoletniej dyrektorki szkoły pani H. Furman oraz na grobie nieznanego żołnierza. Uporządkowali grób nauczycielki Józefy Stępień - która zginęła z rąk hitlerowców, udekorowali go kwiatami i lampkami.

 

 

"ŚNIADANIE DAJE MOC"

13 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,, Śniadanie Daje Moc”. Głównym zadaniem tej akcji było zorganizowanie wspólnego śniadania po to aby pokazać dzieciom jak jest ono ważne w ich diecie oraz aby zwiększyć ich świadomość na temat zdrowego odżywiania.

Dzieci klas O- III pod kierunkiem wychowawców przygotowały wspólne klasowe śniadanie. Były kolorowe kanapki z ulubionych produktów, grzybki i łódeczki z jajek ,zdrowe koreczki, owocowe szaszłyki, ciastka z jabłkami oraz owocowo- warzywne soki. Dużą pomocą służyli rodzice, którzy zadbali o to aby wszystkie produkty były odpowiednio dobrane i bogate w witaminy.

Na tych nietypowo ,, apetycznych” lekcjach najmłodsi uczniowie poznali wartości odżywcze wybranych produktów, doskonalili zasady higieny sporządzania i spożywania posiłków, a co najważniejsze utrwalili nawyk zjadania śniadania jako pierwszego posiłku, który daje energię do pracy na cały dzień. W klasach wykonane zostały gazetki związane z tym tematem.

 

12 listopada W dniu 12 listopada 2013r. uczniowie klasy II wraz z rodzicami przygotowali w klasie śniadanie w ramach ogólnopolskiej akcji” Śniadanie daje moc”. Śniadanie przeprowadzono w formie szwedzkiego stołu. Znalazły się na nim wartościowe produkty bogate w białko wapń i witaminy. Uczniowie wybierali do jedzenia to co lubią najbardziej. W przygotowaniu śniadania bardzo pomocne okazały się mamy  Lucyna Lasota i Dorota Wilk. Niezbędnych zakupów dokonała pani Anna Węglarz. Spożycie śniadania poprzedziła pogadanka z uczniami na temat kultury przy stole oraz znaczenia jedzenia śniadania.

W dniu 28 listopada śniadanie przygotowała klasa IV. Uczniowie zdecydowali się na sałatkę jarzynową. Sami pokroili wszystkie składniki i doprawili sałatkę. Smakowała wybornie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

WYCIECZKA KROŚCIENKO WYŻNE

18 listopada uczniowie naszej szkoły i uczniowie ze szkoły w Trześni uczestniczyli w jednodniowych warsztatach żywieniowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zdrowie i Natura. Warsztaty odbyły się w Dworze Obodyńskich w Krościenku Wyżnym. Uczniowie zwiedzili dwór, otaczający go piękny park, zjedli śniadanie makrobiotyczne i obiad. Uczestniczyli w dyskusji o zdrowym żywieniu. Korzystając z pięknej pogody organizatorzy zabrali wszystkich na wycieczkę do Iwonicza Zdroju i Rymanowa. W pijalni wody dzieci próbowały leczniczych wód. Obejrzały również fermę wiatrakową nieopodal Krosna. Zdecydowanie najistotniejszym punktem w programie warsztatów było własnoręczne przygotowanie i degustacja zupy z dyni. Jak dzieciom się to udało? Zobaczcie sami.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

28 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Bawili się na niej uczniowie klas 0 - VI. Odbyły się tradycyjne wróżby i zabawy, którym towarzyszył poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy bawili się wspaniale.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY „ Portret św. Mikołaja”

Pod koniec listopada Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny. Uczniowie zaprezentowali swoje wyobrażenie o wyglądzie świętego Mikołaja. Prace wykonane były różnymi technikami. Najliczniej w konkursie wzięła udział klasa I. Wszystkie prace zaprezentowane zostały na korytarzu szkolnym. Za najciekawsze i samodzielne prace Mikołaj wręczył dyplomy i upominki. A oto zwycięzcy:

Paulina Gałan – kl.V

 

 

WIGILIA

20 grudnia odbyła się w naszej szkole wigilia szkolna. Uczniowie przedstawili jasełka, było łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i śpiewanie kolęd. Wszyscy poczuli nastrój zbliżających się świąt.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Bal karnawałowy w naszej szkole odbył się 18 stycznia. Uczestniczyły w nim dzieci z klas I- VI, ale nie zabrakło też rodziców i młodszego rodzeństwa. Wszyscy zaprezentowali się w niezwykłych karnawałowych strojach. Oprócz tańców odbyły się też różne konkursy i wybory Króla i Królowej Balu. Dla dzieci był to niezapomniany dzień pełen niezwykłych wrażeń , niespodzianek i radosnej zabawy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Najpierw uroczy Amorek doręczył pocztę walentynkową. Następnie dzieci obejrzały przedstawienie  w wykonaniu klasy IV i VI. Dzieciom najbardziej podobała się scenka pokazująca jak okazywano uczucia w czasach prehistorii w wykonaniu uczniów klasy IV. Dzieci z klas I-III zaśpiewały piosenki o miłości a uczeń klasy III Jakub Wit zagrał utwór "Dla Elizy" Beethovena.  Na zakończenie ogłoszono wyniku plebiscytu na najsympatyczniejszych uczniów i uczennice naszej szkoły. Zostali nimi: Aleksandra Gomułka kl. VI, Mikołaj Kaniszewski kl. VI, Aleksander Jędrzejowski kl. III i Emilia Zioło kl. I.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

TURNIEJ WARCABOWY

18 marca odbył się w naszej szkole gminny konkurs warcabowy. W turnieju uczestniczyły uczniowie Szkół Podstawowych w Furmanach, Sokolnikach, Trześni oraz SP 1 i 2 w Gorzycach. Zmagania uczniów trwały ponad 3 godziny a po wytężonym wysiłku umysłowym na dzieci czekał słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci otrzymały dyplom uczestnictwa a trójka najlepszych zawodników otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięzcami  turnieju zostali:

Miejsce I    Aleksandra Złotek Sp 2 w Gorzycach

Miejsce II   Jakub Wit Sp w Furmanach

Miejsce III  Oskar Zając SP I w Gorzycach

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Turniej Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

25 marca uczniowie klasy III: Justyna Czerwińska, Agnieszka Pikus, Piotrek Woźnicki i Aleksander Jędrzejowski wzięli udział w Turnieju Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego ,,Bezpieczna droga do szkoły”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu. Uczniowie zajęli w nim V miejsce.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

Promocja zdrowia

W marcu w ramach promocji zdrowia przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne. Tym razem poszczególne klasy przygotowywały pierogi. Każda klasa robiła je z innym farszem. Były więc pierogi z kaszą, ruskie, z serem, z kapustą, z jabłkami i z mięsem. Wszystkie wybornie smakowały. Uczniom klas młodszych pomagały mamy.

 

 

 

Zajęcia na basenie

Od marca uczniowie klasy III uczestniczą w bezpłatnych zajęciach nauki pływania dla wszystkich klas III ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Zajęcia te odbywają się w ramach projektu ,,Umiem pływać- jestem bezpieczny” realizowanego przez Urząd Gminy w Gorzycach. Zaplanowano po 10 godzin nauki pływania dla każdej klasy. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Prowadzone są na Pływalni Krytej ,,Błękitna Fala" w Sandomierzu przez wykwalifikowanych instruktorów nauki pływania.

Dzieci są bardzo zadowolone z takiej formy rozrywki. Uczą się podstawowych ruchów pływackich, oraz pływania poszczególnymi stylami sportowymi.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

,, Odżywiaj się zdrowo”

2 kwietnia uczniowie klasy II i III przygotowali apel ,,Odżywiaj się zdrowo”. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki związane z właściwym odżywianiem się. Zwrócili uwagę jak każde dziecko powinno się odżywiać, aby być silnym, zdrowym i nie chorować. Zachęcali też wszystkich do ruchu na świeżym powietrzu.

Apel był wstępem do spotkania z panią dietetyk Małgorzatą Michno, która także radziła jak dbać o zdrowie, jak odżywiać się prawidłowo.

Pani dietetyk przeprowadziła także warsztaty dla rodziców. Zwróciła uwagę na problem otyłości nie tylko wśród dorosłych, ale też wśród dzieci, nawet tych najmłodszych.

 

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

24 kwietnia odbyła się wycieczka do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy Vi VI. Uczniowie zwiedzili Sejm i Stadion Narodowy. Przewodnikiem po Sejmie był poseł Mirosław Pluta dzięki, któremu dzieci zobaczyły nie tylko salę obrad ale również inne, zwykle niedostępne dla zwiedzających,  pomieszczenia Sejmowe. Uczniowie mieli również okazję spotkać się z kilkoma posłami. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Dzieci zobaczyły nie tylko płytę stadionu ale również sale konferencyjne, szatnie piłkarzy itp.. Stadion oglądany od wewnątrz zrobił na uczniach ogromne wrażenie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

MAJOWE ŚWIĘTO

30 kwietnia odbył się uroczysty apel poświęcony 223 rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przedstawili program artystyczny przybliżający wszystkim to ważne dla Polaków wydarzenie. Składały się na niego pieśni patriotyczne, wiersze oraz historia uchwalenia konstytucji. Uczniowie wszystkich klas stworzyli biało- czerwony łańcuch, którym ozdobiono cały korytarz.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

Święty papież Jan Paweł II

20 maja w miejscowym kościele nasi uczniowie przedstawili  program artystyczny poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II. Na program składały się chronologicznie ułożone wspomnienia o nim, od narodzin, poprzez lata młodzieńcze, kapłaństwo, po działalność jako papieża Jana Pawła II. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni religijne. Całość poparta została prezentacją multimedialną. Okazją do wspomnień o naszym papieżu była kanonizacja oraz rocznica urodzin Jana Pawła II. Uczniowie otrzymali podziękowania i gromkie brawa od księdza i mieszkańców  wsi.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Wizyta Biskupa Diecezji Sandomierskiej w naszej szkole

23 maja nasza szkołę odwiedził  Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Dzieci przedstawiły krótki program powitalny i zaśpiewały piosenki. Następnie biskup Nitkiewicz udał się na krótką rozmowę z nauczycielami naszej szkoły.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

DZIEŃ DZIECKA

30 maja obchodziliśmy Dzień Dziecka. Obfitował on w wiele atrakcji. Najpierw rozegrane zostały konkurencje sportowe. Uczniowie poszczególnych klas rywalizowali ze sobą w dwóch grupach wiekowych: klasy0-III i IV-VI. Odbyły się mecze piłki siatkowej oraz przeciąganie liny. Ze względu na pogodę kolejne konkurencje zostały przeniesione na salę gimnastyczną.  Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe baloniki i słodycze.

 

 

KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

Dnia 24czerwca odbył się w naszej szkole konkurs piosenki angielskiej. Każda klasa zaśpiewała piosenkę po angielsku a niektóre klasy zaprezentowały również układ taneczny. Miejsce pierwszy wśród klas młodszych zdobyła klasa III piosenką I'm a famous star. Miejsce pierwsze wśród klas starszych zdobyły ex aequo klasa V za piosenkę Let's have a party i pomysłowy układ taneczny,  i klasa VI za entuzjastycznie zaśpiewaną piosenką My castle.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

27 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2013/ 2014. Po mszy św. uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się na korytarzu szkolnym. Pani dyrektor mgr Jolanta Rękas wręczyła najlepszym uczniom dyplomy, świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe i rzeczowe.

A w tym roku szkolnym najlepsi uczniowie z poszczególnych klas to:

klasa I: Emilia Zioło,Weronika Bąk, Martyna Bednarz, Oliwia Walska, Bartek Słomka, Eliza Wartoń

klasaII: Katarzyna Wilk,  Paweł Lasota, Krzysztof Habas,

klasa III: Agnieszka Pikus, Jakub Wit, Liwia Szymanek, Gabriela Rutyna, Ewa Kwietniewska, Wiktor Walczyna,

klasa IV: Monika Stępień,

klasa V: Anna Stępień, Wiktoria Skóra,

klasa VI: Mikołaj Kaniszewski, Gabriela Marszałek,

 

Mikołaj Kaniszewski z klasy VI otrzymał nagrodę książkową ufundowana przez Wójta Gminy Gorzyce za wysokie wyniki w nauce.

Agnieszka Pikus i Nikola Sforza i Martyna Bednarz otrzymały nagrody książkowe dla najlepszych czytelników naszej szkoły.

Dyplom za wzorową frekwencję otrzymali: Paweł Lasota, Piotr Woźnicki, Gabriela Kochowska.

Pożegnaliśmy uczniów klasy VI, którzy po raz ostatni byli z nami. Życzymy im wesołych wakacji oraz sukcesów w dalszej edukacji szkolnej.

 

HAVE A GOOD HOLIDAYS

 

Poprawiony: poniedziałek, 30 stycznia 2017 13:52