Z kulturą na Ty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Projekt realizowany był przez cały rok szkolny od września do czerwca.

Przeznaczony był dla wszystkich uczniów, a realizowany przy zaangażowaniu nauczycieli i rodziców na lekcjach języka polskiego, języka angielskiego, plastyki, godzin wychowawczych oraz podczas zajęć pozalekcyjnych.

Główny cel projektu to wyrabianie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach.

W każdym miesiącu obowiązywało inne hasło, które umieszczano na gazetce ściennej i wokół którego skupiały się wszelkie działania.

Wrzesień - "Na grzeczność nigdy nie jest za późno"

Przystąpiliśmy do opracowania projektu oraz przydziału zadań dla wszystkich klas. Zapoznaliśmy z nim rodziców, nauczycieli i uczniów. Przeprowadzona została ankieta dotycząca znajomości kulturalnego zachowania się uczniów w różnych sytuacjach.

Październik - "Mądra głowa nie zapomina o magicznych słowach"

Na korytarzu szkolnym wykonano gazetkę, na której znalazły się zwroty grzecznościowe w różnych językach. Uczniowie klas starszych pisali rymowanki o grzeczności. Na specjalnie przygotowanym drzewie uczniowie zawieszali liście, na których zapisywali zasady kulturalnego zachowania się w różnych miejscach w szkole. Nauczyciele zwracali uwagę na jak najczęstsze używanie magicznych słów "dzień dobry", "proszę", "dziękuję", "przepraszam".

Listopad - "Chcesz być cool, noś odpowiedni strój"

Oglądaliśmy przedstawienie pt. "Ogród zalet" przygotowane przez młodszych uczniów. Główni bohaterowie to mama i syn. Chłopiec spacerował po ogrodzie kwiatowym i prosił każdą z zalet o radę i naukę. Dziewczynki - zalety uczyły, jakim trzeba był człowiekiem. Swoje kwestie wygłaszały miłość, dobroć, uczynność, hojność, życzliwość.

Przygotowano też pokaz mody szkolnej. Uczniowie zaprezentowali strój szkolny, galowy, sportowy i dyskotekowy. Widzieliśmy jak wygląda prawidłowo i nieprawidłowo ubrany uczeń.

Grudzień - "Każdy wie jak zdrowo, smacznie i kulturalnie się je"

W czasie wigilii przeprowadzony został konkurs znajomości prawidłowego zachowania się przy stole. Jury oceniało nakrycie stołu, wizytówkę klasy, znajomość zasad savoir-vivre. Przedstawiciele każdej klasy odpowiadali na pytania jak należy nakryć stół, jak się przy nim zachowywać, jak spożywać przygotowane dania itp.

Styczeń - "Kulturalna zabawa czy taniec to przyjemność dla mnie i dla niej"

Zwracaliśmy uwagę na kulturalne zachowanie się podczas zabawy karnawałowej.

Luty - "Choć na dworze zima o kontaktach ze znajomymi nie zapominaj"

Przeprowadzony został konkurs na najoryginalniejszą kartkę walentynkową. Wszystkie kartki wręczono podczas apelu walentynkowego.

Marzec - "Pięknie czytam, recytuję, ładnej mowie kibicuję"

Zorganizowany został konkurs pięknego czytania. Uczniowie klas starszych pisali test językowy "Z językiem polskim na Ty".

Kwiecień - "Przyrodę szanuję, kulturalnie się zachowuję"

W czasie obchodów Dnia Ziemi mówiliśmy o ochronie przyrody oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Żyj z przyrodą w zgodzie".

Maj - "Niezapominajka przypomina, by kulturalna była każda dziecina"

Obchodziliśmy Dzień Niezapominajki. Każda klasa wykonywała niezapominajkowy plakat. Wszystkie prace zawisły na korytarzu szkolnym. W ogródku szkolnym sadziliśmy niezapominajki. Odbyły się też wybory najkulturalniejszego ucznia naszej szkoły.

Czerwiec - "Kto w naszej szkole ćwiczy i kibicuje, kulturalnie się zachowuje"

W czerwcu nastąpiła ewaluacja projektu, wręczono nagrody, dyplomy za aktywny udział we wszystkich zadaniach i w konkursach. W Dniu Dziecka rozegrany został mecz w siatkówkę pomiędzy chłopcami i dziewczynami oraz między uczniami i nauczycielami.


Poprawiony: czwartek, 22 sierpnia 2013 14:08