Biesiada polska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

...    BIESIADA POLSKA- projekt edukacyjny

PROBLEM: Dzieci spożywają zbyt dużo niezdrowej żywności,

Mała aktywność fizyczna wśród dzieci.

Biesiadę polską- spektakl składający się z dwóch części postanowiliśmy zaadresować do dzieci i rodziców naszej szkoły i okolicznych szkół. Pierwszą część stanowiła inscenizacja ,,Jak dawniej pieczono chleb". Opowiadała ona o tradycji wypieku chleba na wsi oraz o jego znaczeniu w jadłospisie. Przygotowaliśmy dekorację sceny. Było to wnętrze wiejskiej chaty, w której rozgrywały się sceny z życia ludzi na wsi. Przede wszystkim była mowa o tym ,jak kiedyś się żywiono, jakie spożywano pokarmy. Atrakcją widowiska było pieczenie chleba i możliwość skosztowania prawdziwego, wiejskiego chleba przez widzów. Dzieci- aktorzy robiły również masło w prawdziwej wiejskiej maśniczce. Drugą część widowiska stanowiły  tańce i piosenki ludowe, biesiadne oraz współczesne.

W celu promocji  naszego projektu nawiązaliśmy współpracę z zarządem PCK w Tarnobrzegu oraz Starostwem Powiatowym. W ciągu dwóch lat spektakl przedstawiliśmy sześciokrotnie w następujących domach kultury: Furmany, Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Gorzyce. Uczniowie naszej szkoły otrzymali od wójta gminy Gorzyce zaproszenie do domu kultury w Gorzycach by zaprezentować przedstawienie. Na widowni zasiedli pracownicy gminy, wójt, starosta, radni, sołtysi oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli. Punktem programu był poczęstunek pieczonym w wiejski piecu chlebem, który upiekła babcia jednego z naszych uczniów. Dzięki spektaklowi przypomnieliśmy dorosłym i dzieciom, że zdrowe odżywianie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji w każdym wieku.

Przygotowaliśmy również biesiadą hiszpańską, promując taniec jako aktywność fizyczną. Pokaz  ,,Gorące rytmy" uczniowie naszej szkoły zaprezentowali między innymi  w Tarnobrzegu na święcie PCK. W celu realizacji projektu założyliśmy kółko taneczne. Uczniowie systematycznie, raz w tygodniu, uczęszczali na zajęcia taneczne. Taniec to jedna z form aktywności fizycznej, która oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów daje wiele satysfakcji . Tak duży projekt pomogło nam zrealizować Starostwo Powiatowe, finansując część przedsięwzięcia. Pomogli nam też rodzice uczniów, którzy za własne pieniądze zakupili materiały na stroje i uszyli je. Pomógł nam też sołtys wsi udostępniając samochód dostawczy celem przewiezienia dekoracji. Twórca ludowy- Jan Puk wypożyczył nam rekwizyty.

Dzieci uczestniczące w projekcje zapoznały się z kulturą Lasowiacką, z tradycjami dawnej wsi polskiej, a przede wszystkim ze zdrowym sposobem życia. Zostały zachęcone do uprawiania ruch poprzez taniec.

Poprawiony: środa, 10 kwietnia 2013 19:36