Kronika 2012/2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

...ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

3 września 64 uczniów rozpoczęło kolejny rok szkolny. Dyrektor szkoły mgr Jolanta Rękas powitała wszystkich zebranych i życzyła sukcesów w nowym roku. Szczególnie gorąco powitała pierwszoklasistów oraz dzieci rozpoczynające naukę w oddziale przedszkolnym. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

 

 

OTRZĘSINY KLASY IV

10 października uczennice z klasy IV zostały uroczyście przyjęte w poczet starszych uczniów naszej szkoły. Samorząd szkolny przygotował dla nich otrzęsiny. Dziewczyny musiały wykazać się różnymi umiejętnościami i wiadomościami, aby zasłużyć na miano ,,starszego ucznia". Po wykonaniu wszystkich zadań pani dyrektor pasowała je na czwartoklasistki.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

PASOWANIE NA UCZNIA

11 października był szczególnym dniem dla najmłodszych uczniów. Pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki o szkole. Po krótkiej części artystycznej dyrektor szkoły dokonała uroczystego pasowania na ucznia.Dzieci złożyły też ślubowanie. Otrzymały upominki od starszych kolegów i od rodziców.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

HALLOWEEN

W dniach 30 X - 5 XI organizowany był konkurs na dynię na Halloween. Udział w nim wzięli uczniowie z klas O - VI. Zgłoszono 15 prac.

I nagrodę przyznano Konradowi Węglarzowi z klasy VI

II - Bartkowi Czerepakowi z klasy I ,

a III Sławkowi Wilkowi z klasy III.

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Nasi uczniowie brali udział w Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym na prezentację multimedialną ,,Powiat Tarnobrzeski silny tradycją - ukierunkowany na przyszłość". W kategorii szkół podstawowych Paweł Stępień z klasy VI zajął I miejsce, zaś Mikołaj Kaniszewski zdobył wyróżnienie.Wraz z dyrektorem szkoły i nauczycielką B. Kochowską wzięli udział w uroczystym wręczeniu nagród, które odbyło się w Tarnobrzegu.Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe ,, Libri", które mieści się w Tarnobrzegu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

KONKURS PLASTYCZNY

W związku ze świętem szkoły ogłoszony został konkurs plastyczny na portret patrona szkoły Stanisława Jachowicza. Jury pod przewodnictwem nauczycielki plastyki mgr. Kingi Roszuk przyznało:

I miejsce Ewie Walczynie ( kl. IV)

II miejsce Krystianowi Idecowi (kl. III)

III miejsce Otylii Łyczko (kl. III).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się uroczysty apel ukazujący długą drogę Polaków do wolności. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Każda klasa zaprezentowała też własną pieśń patriotyczną. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas starszych zatańczyli poloneza.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj. Przyniósł ze sobą worki pełne prezentów. Ale zanim je rozdał  uczniowie musieli zaprezentować swoje umiejętności. Były więc piosenki, wiersze scenki.  Po otrzymaniu prezentów pożegnaliśmy Mikołaja i zaprosiliśmy go za rok.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

WIZYTA W FABRYCE BOMBEK CHOINKOWYCH

13 grudnia dzieci klas 0- IV wybrały się na wycieczkę autokarową. Tym razem celem była Fabryka Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Wchodząc do pomieszczeń fabryki można było poczuć się jak w bajkowej krainie. Na samym środku stała olbrzymia choinka przybrana mieniącymi się światełkami, a z sufitu zwisały wieńce z kolorowymi bombkami. Na ścianach i w gablotach można było zobaczyć różne wzory bombek produkowanych tutaj wcześniej i obecnie.

Przewodnik oprowadził nas po zakładzie pokazując kolejne etapy powstawania bombek. Zaznaczył, że wszystkie prace wykonywane są ręcznie. Atrakcją było samodzielne dekorowanie przez uczniów bombek zgodnie z ich własnym pomysłem. Na pamiątkę wizyty każde dziecko otrzymało bombkę ze swoim imieniem.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

PRZEDSTAWIENIE O TOLERANCJI

20 grudnia naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Zamościa. Przedstawili spektakl ,,Tolerancja wobec innych". Jego akcja rozgrywa się w lesie, w czasie przygotowań do zabawy karnawałowej. Dzieci zobaczyły czym może zakończyć się ośmieszanie innych. Zwierzęta, które uważały się za lepsze i wyśmiewały ze słabszych , poniosły zasłużoną karę. Dzieciom bardzo podobał się występ, gdyż razem z aktorami mogły śpiewać i tańczyć.

ZOBACZ ZDJĘCIA


WIGILIA SZKOLNA

21 grudnia odbyła się tradycyjna wigilia szkolna. Uczniowie, nauczyciele i rodzice zasiedli przy pięknie udekorowanych świątecznych stołach. Wspólne spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia wigilijnego przygotowanego przez uczniów klas starszych. Następnie wszyscy składali sobie życzenia , łamali się opłatkiem i spożywali potrawy przygotowane przez mamy. Na zakończenie śpiewali kolędy.

Rozdane zostały nagrody w konkursie na stroik świąteczny. I miejsce zajął Jakub Wit z klasy II, II miejsce przyznano Amelii Stala z ,,0" , a III Martynie Grądalskiej z klas II.


ZOBACZ ZDJĘCIA

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Bal karnawałowy w naszej szkole odbył się 12 stycznia. Uczestniczyły w nim dzieci z klas I- VI, ale nie zabrakło też rodziców i młodszego rodzeństwa. Wszyscy zaprezentowali się w niezwykłych karnawałowych strojach. Oprócz tańców odbyły się też różne konkursy i wybory Króla i Królowej Balu. Dla dzieci był to niezapomniany dzień pełen niezwykłych wrażeń , niespodzianek i radosnej zabawy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

23 stycznia do szkoły zaprosiliśmy nasze babcie i dziadków. Spotkanie miało charakter wspólnej, karnawałowej zabawy. ,,Karnawałowy pociąg" zawiózł nas do różnych krajów, a dzieci zaprezentowały tańce, które z nimi się kojarzą. Podziwialiśmy więc taniec hiszpański, grecką zorbę, czeską polkę, cza- czę, kankana, wiedeńskiego walca a także taniec rosyjski. Były też wiersze i życzenia dla babć i dziadków.Mamy przygotowały dla wszystkich gości słodki poczęstunek. Babcie i dziadkowie gorącymi oklaskami nagrodzili swoje wnuczęta.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

KONKURS WIEDZOWY

29 stycznia w klasach IV - VI przeprowadzony został konkurs wiedzowy ,,1 z 10". Uczestniczyło w nim 6 uczniów , po 2 osoby z każdej klasy. Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu szkoły podstawowej. Po kilku rundach pytań wyłowiono zwycięzców. I miejsce przypadło Weronice Czerepak z klasy V, II Krzysztofowi Walickiemu z klasy VI ,a III Gabrieli Marszałek z klasy V.

 

POMAGAMY PTAKOM

W styczniu Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody zorganizowało akcję dokarmiania ptaków. Odbył się apel, w czasie którego uczniowie oglądali prezentację związaną z tym tematem. Dowiedzieli się w jaki sposób mogą pomóc zwierzętom w czasie zimy. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie karmnika dla ptaków i zawieszenie go w pobliżu szkoły. Przy pomocy rodziców udało się to zrobić. Na drzewach obok szkoły zawisły karmniki a dzieci codziennie pilnują by znalazło się w nim pożywienie dla ptaków.

ZOBACZ ZDJĘCIA


NAJLEPSI UCZNIOWIE W I PÓŁROCZU

Paweł Stępień- 5,0

Mikołaj Kaniszewski- 5,5

Gabriela Marszałek- 5,2

Wiktoria Skóra-5,09

Anna Stępień- 5,0

Monika Stępień, Sławomir Wilk, Mikołaj Górz, Agnieszka Pikus, Gabriela Rutyna, Jakub Wit, Szymon Dul, Edyta Wyparło, Liwia Szymanek,Adrian Kobylarz, Katarzyna Wilk, Paweł Lasota

 

PROJEKT ,, WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

Uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły przystąpili do projektu UNICEF ,,Wszystkie kolory świata". Jego ambasadorką w Polsce jest znana piosenkarka Majka Jeżowska. Celem tego projektu było kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury oraz pokazanie , że pomaganie innym może być pożyteczne i przyjemne. W ramach tej akcji uczniowie przy pomocy rodziców i dziadków wykonywali charytatywną laleczkę- symbol pomocy. Sami decydowali z jakiego kraju lalka pochodzi, jakie ma imię, kolor skóry, hobby. Tymi informacjami uzupełniali ,,akt urodzenia" laleczki.4 lutego odbyła się aukcja laleczek. Wszystkie zostały sprzedane. Zebrane pieniądze w kwocie 700 zł. zostały przekazane do UNICEFU, a za ich pośrednictwem będą zakupione szczepionki dla dzieci w Czadzie.

Cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy pomóc innym dzieciom, a nasi uczniowie dowiedzieli się , że pomaganie innym daje wiele radości.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

WALENTYNKI

W tym roku w związku z feriami już 7 lutego odbył się turniej walentynkowy. Z każdej klasy para uczniów ( chłopiec i dziewczynka)  rywalizowała ze sobą w różnych konkurencjach. Dzieci układały puzzle, budowały wieże z klocków, rysowały swoje portrety, tańczyły z balonami. Każda konkurencja była oceniana przez jury. Najlepsza okazała się para z  klasy VI, II miejsce zajęła klasa III , a III klasa ,,O". Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

ZOBACZ ZDJĘCIA

TURNIEJ WARCABOWY

14 marca w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Warcabowy dla klas IV - VI. Wzięło w nim udział 12 zawodników z czterech szkół:

Szkoły Podstawowej w Furmanach,

Szkoły Podstawowej w Sokolnikach,

Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach,

Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach.

Najlepszy okazał się Damian Kloch ze szkoły nr2 w Gorzycach. II miejsce zajęła nasza uczennica Aleksandra Gomułka (kl. V), a III Patryk Mączka za szkoły nr 1 w Gorzycach. IV miejsce przypadło także naszej uczennicy Ewie Walczynie z kl. IV.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe ufundowane przez radę rodziców.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

TURNIEJ RUCHU DROGOWEGO

19 marca uczniowie klas II i III wzięli udział w VII Drużynowym Turnieju Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego ,, Bezpieczna droga do szkoły", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu.Reprezentacja w składzie: Otylia Łyczko, Sławomir Wilk, Agnieszka Pikus i Justyna Czerwińska doskonale poradziła sobie zarówno w części teoretycznej jak i sprawnościowej. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce.

Serdecznie gratulujemy naszym młodszym uczniom sukcesu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

POWITANIE WIOSNY

Chociaż w tym roku w dalszym ciągu mamy zimową pogodę to jednak 21 marca uroczyście powitaliśmy wiosnę. Uczniowie klas III i II zaprezentowali przedstawienie ,,I cóż na to powiecie ,że wiosna jest na świecie?''. Wiersze, piosenki i tańce o tematyce wiosennej wprowadziły wszystkich w radosny nastrój.

Uczniowie klas młodszych oglądnęli też prezentację multimedialną ,,Zwiastuny wiosny" i wzięli udział w konkursie wiedzowym z nią związanym.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

NIECODZIENNE SPOTKANIE

26 marca odwiedzili nas funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei ze Stalowej Woli. Bardzo interesująco opowiadali o swojej pracy. Zwrócili uwagę na to jak należy zachowywać się gdy korzystamy  z przejazdów kolejowych, lub gdy podróżujemy koleją. Uczniowie obejrzeli też krótkie filmy edukacyjne związane z omawianą tematyką oraz zdjęcia przedstawiające wypadki i katastrofy kolejowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia obchodziliśmy uroczyście DZIEŃ ZIEMI i DZIEŃ LASU. Dzieci spotkały się z leśniczym, panem Dariuszem Tworkiem z Nadleśnictwa Rozwadów, który przeprowadził pogadankę na temat ,, Zagrożenia dla lasu, a działalność człowieka". Wszyscy mieli okazję poczęstować się ekologiczną żywnością- kanapkami z pysznym dżemem jagodowym.

Przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w prezentacji mody ekologicznej ECO FASHION, a także rapowania haseł ekologicznych. Uczniowie wykonali i zaprezentowali plakaty ,,Jak przeciwdziałać niszczeniu ziemi". Ukoronowaniem obchodów była praca w ogródkach klasowych połączona z sadzeniem kwiatów i krzewów.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

MAJOWE ŚWIĘTO

30 kwietnia odbył się uroczysty apel poświęcony 222 rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas starszych przedstawili program artystyczny przybliżający wszystkim to ważne dla Polaków wydarzenie. Składały się na niego pieśni patriotyczne, wiersze oraz historia uchwalenia konstytucji.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

ZIELONA SZKOŁA

W dniach 20 - 25 maja uczniowie klas III- VI przebywali na  ,, zielonej szkole" w Sztutowie. To mała miejscowość położona nad samym morzem. Dzieci zamieszkały w pensjonacie ,, Alga".

Każdy dzień obfitował w wiele atrakcji. Już w drodze nad morze uczniowie zatrzymali się w Malborku, gdzie zwiedzili dawny zamek krzyżacki.

Pierwszego dnia pobytu odbyła się wycieczka do Gdańska. Uczniowie odwiedzili Muzeum Morskie, Oceanarium, rynek z fontanną Neptuna, a także stadion piłkarski, na którym odbywały się  mecze Euro 2012. Ze szczytu katedry podziwiali panoramę miasta. Jednak najprzyjemniejsza była wizyta w sklepie ,,Ciuciu", gdzie można było zobaczyć jak ręcznie produkuje się cukierki.                                            Środa to dzień odwiedzin Sopotu. Dzieci spacerowały po Molo i po plaży. Zwiedziły Operę Leśną, w której odbywają się festiwale piosenki. Był też czas wolny na zakup pamiątek.                        Następny dzień wycieczki to zwiedzanie Krynicy Morskiej . Po powrocie do pensjonatu odbyło się ognisko oraz dyskoteka.

Zanim uczniowie udali się  w drogę powrotną do domów, zwiedzili jeszcze obóz koncentracyjny w Sztutowie z czasów II wojny światowej.

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

 

DZIEŃ DZIECKA

3 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Obfitował on w wiele atrakcji. Najpierw rozegrane zostały konkurencje sportowe. Uczniowie poszczególnych klas rywalizowali ze sobą w dwóch grupach wiekowych: klasy0-III i IV-VI. Odbyły się wyścigi w pudełkach tekturowych, na szczudłach, z piłką, z workami ,oraz na deskorolkach i hulajnodze. Były też rzuty piłką , na bramkę i do kosza. Brawa należą się dzieciom z zerówki, które chociaż najmłodsze to dobrze radziły sobie w zmaganiach sportowych.

Największą jednak atrakcją był pokaz tresury psów policyjnych funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei ze Stalowej Woli. Oglądane psy pełnią służbę na kolei. Funkcjonariusze opowiadali jak tresuje się psy, na czym polega ich praca. Następnie zaprezentowali tresurę psów, pokazali jak reagują one na polecenia swoich panów, jak ich bronią i atakują przestępców. Dzieciom pokaz bardzo się spodobał. Mogły też pogłaskać psy i zrobić sobie z nimi zdjęcia.

Na zakończenie wszyscy z apetytem zajadali kiełbaski z grilla przygotowane przez mamy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

DZIEŃ MATKI I OJCA ,, CUDOWNYCH RODZICÓW MAM"

Uroczystość środowiskowa, która odbyła się 13 VI w naszej szkole adresowana była do wszystkich rodziców. Poprzedziły ją liczne próby inscenizacji, tańców, wierszy, piosenek oraz przygotowanie kostiumów i dekoracji korytarza.

Akademia rozpoczęła się inscenizacją "Nowoczesna bajka o Kopciuszku". Następnie uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali tańce różnych narodów: taniec hiszpański, walc wiedeński, kankana, cza-czę, zorbę, polkę i taniec rosyjski. Poszczególne tańce spajała muzyka i słowa ułożone do melodii "Jedzie pociąg z daleka". Były też wiersze i piosenki o mamie i o tacie. Dzieci złożyły rodzicom życzenia i odśpiewały tradycyjne "Sto lat".

Oprócz występów dzieci był także wspólny taniec w rytm muzyki disco.

Cała sala wspaniale się bawiła.

W przygotowanie uroczystości zaangażowana była cała społeczność szkolna - nauczyciele, uczniowie, obsługa oraz rada rodziców. Całość koordynowały Panie: B.Kochowska i B.Tutak.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

PRZEDSTAWIENIE ,, DRZEWKO ABY BABY"

14 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły wyjechali do Domu Kultury w Sokolnikach na przedstawienie "Drzewko Aby Baby". Aktorami byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum ze Sokolnik, którzy uczęszczają na zajęcia teatralne prowadzone przez p. G.Walczynę.

Przedstawienie było ciekawe i śmieszne. Szczególnie podobały się kostiumy i dekoracje.

Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzemy się do Sokolnik na kolejne przedstawienie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

WYCIECZKA DO ŁĄŻKA GARNCARSKIEGO

19 czerwca dzieci z klas 0-II wybrały się na wycieczkę autokarem do Łążka Garncarskiego. Ta niewielka miejscowość położona jest na trasie do Janowa Lubelskiego i  słynie z wyrobów garncarskich. Dzieci odwiedziły zagrodę garncarską. Zapoznały się z dawną architekturą wiejską, poznały różne narzędzia służące do obróbki gliny. Z zainteresowaniem oglądały jak garncarz wyrabia naczynia gliniane. Same też spróbowały tej niełatwej sztuki. Z małą pomocą garncarza własnoręcznie wykonywały dzbanuszki, miseczki i kubki z gliny, które zebrały ze sobą. Bawiły się też na placu zabaw, uczyły się doić kozę. Po tak wyczerpującej zabawie wszyscy z apetytem zajadali upieczone kiełbaski z grilla.

ZOBACZ ZDJĘCIA

STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH

W Gorzycach odbyło się wręczenie stypendiów oraz nagród książkowych dla uczniów z najwyższymi średnimi ocen w tym roku szkolnym ze wszystkich szkół naszej gminy. Wśród nagrodzonych był uczeń klasy V naszej szkoły Mikołaj Kaniszewski. Stypendium zostało ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska, firmę Federal Mogul Bimet S. A. i Wójta Gminy Gorzyce. W I półroczu takie stypendium otrzymał Paweł Stępień z klasy VI.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

28 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2012/ 2013. Po mszy św. uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się na korytarzu szkolnym Pani dyrektor mgr Jolanta Rękas wręczyła najlepszym uczniom dyplomy, świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe i rzeczowe.

A w tym roku szkolnym najlepsi uczniowie z poszczególnych klas to:

klasa I: Katarzyna Wilk, Adrian Kobylarz, Paweł Lasota, Krzysztof Habas,

klasa II: Agnieszka Pikus, Jakub Wit, Gabriela Rutyna,Liwia Szymanek, Edyta Wyparło, Szymon Dul,

klasa III: Monika Stępień, Sławomir Wilk, Mikołaj Górz,

klasa IV: Anna Stępień- 5,27, Wiktoria Skóra-5,09,

klasa V: Mikołaj Kaniszewski-5,8, Gabriela Marszałek- 5,6,

klasa VI: Paweł Stępień- 5,27, Dorota Pięta- 5,0.

Gabriela Marszałek z klasy V otrzymała nagrodę książkową ufundowana przez Wójta Gminy Gorzyce za wysokie wyniki w nauce.

Agnieszka Pikus, Edyta Wyparło i Adam Tutak otrzymali nagrody książkowe dla najlepszych czytelników naszej szkoły.

Pożegnaliśmy uczniów klasy VI, którzy po raz ostatni byli z nami. Życzymy im wesołych wakacji oraz sukcesów w dalszej edukacji szkolnej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Poprawiony: sobota, 31 sierpnia 2013 20:46