Tradycje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Tradycje

Uroczystości szkolne

- Ślubowanie uczniów klasy I

Na przełomie września i października odbywa się pasowanie na ucznia. W uroczystości uczestniczą uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami, pani dyrektor oraz rodzice dzieci z klasy pierwszej. Po prezentacji umiejętności sprawnościowych i artystycznych pierwszoklasiści składają ślubowanie, potem pani dyrektor specjalnym ołówkiem pasuje każdą osobę na ucznia szkoły. Następnie dzieci dostają upominki przygotowane przez rodziców i dzieci z zaproszonych klas. Nową tradycją jest wspólne spożywanie słodkiego poczęstunku – tortu, ciasteczek i słodyczy przy ładnie nakrytych stolikach.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Święto Edukacji Narodowej

Po zajęciach lekcyjnych odbywa się uroczysta akademia, na której uczniowie recytują wiersze, śpiewają piosenki, prezentują układy taneczne. Samorząd Uczniowski obdarowuje nauczycieli i innym pracowników szkoły różyczkami. Pani dyrektor wyróżnionym nauczycielom wręcza pamiątkowe dyplomy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Otrzęsiny uczniów klasy IV

Od kilku lat do tradycji szkoły należy przygotowanie przez Samorząd Uczniowski dnia czwartoklasisty. Uczniowie zmagają się z różnymi zadaniami, które przygotowują dla nich starsi koledzy. Na zakończenie zostają włączeni w poczet uczniów starszych i mają robione pamiątkowe zdjęcie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Obchody Dnia Papieskiego

16 października w szkole obchodzony jest Dzień Papieski. Zawsze przypomina o tym uczniom tematyczna gazetka ścienna. Organizatorem przedsięwzięcia jest katecheta szkolny. W tym dniu odbywa się apel ukazujący postać naszego papieża. Odbywają się też konkursy plastyczne lub wiedzowe.

- Uroczyste pożegnanie uczniów klasy VI

Pożegnanie klasy szóstej odbywa się w czwartek po południu. Na uroczystości oprócz absolwentów są ich rodzice, wszyscy nauczyciele oraz uczniowie klasy V. Imprezę rozpoczynają szóstoklasiści polonezem, a następnie jest krótka część artystyczna w ich wykonaniu. Potem pani dyrektor wręcza świadectwa wzorowego ucznia oraz dyplomy dla rodziców najlepszych uczniów i dla rodziców szczególnie angażujących się w prace na rzecz szkoły. Następnie wychowawca wręcza pozostałe świadectwa oraz „Dyplom Ukończenia Szkoły”. Uczniowie i rodzice przekazują na rzecz szkoły pamiątkowy upominek. Część oficjalną kończy pożegnalny upominek od koleżanek i kolegów z piątej klasy. Kolejnym punktem dnia jest bal absolwenta, którego organizatorem są rodzice.

Działalność patriotyczna:

- Rocznica Odzyskania Niepodległości

Uczniowie starszych klas wspólnie z nauczycielem przygotowują program artystyczny. W salach są wykonane tematyczne gazetki ścienne, dekoracje. Cyklicznie odbywają się konkursy Pieśni Legionowych, plastyczne, przygotowywana jest akademia środowiskowa. Wszyscy uczniowie w tym dniu są ubrani w szkolny strój galowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Konstytucja 3 – go Maja

Uczniowie w strojach galowych uczestniczą w uroczystym apelu przygotowanych przez najstarszych kolegów.

-Święto Flag

i Już od kilku lat nasza szkoła promuje akcję wywieszania flagi Polski w domach uczniów w majowe święta. Jest temu poświęcona gazetka ścienna, odbywają się rozmowy wychowawcy z uczniami. Samorząd Uczniowski przeprowadza monitoring i ogłasza wyniki. Coraz więcej mieszkańców Furmanów włącza się do akcji.

- Opieka nad grobem nieznanego żołnierza

Uczniowie naszej szkoły opiekują się grobem nieznanego żołnierza z czasów II wojny światowej. Na mogile ziemnej w lesie, dzięki staraniom mieszkańców i władzom gminy został postawiony nagrobek, a teren ogrodzony żelaznym płotkiem. Uczniowie wraz z nauczycielami porządkują teren wokół, a w okresie Święta Zmarłych zapalają znicze.

Święta tradycyjne:

- Andrzejki

W tradycji szkolnej jest organizowanie zabawy andrzejkowej dla młodszych i starszych uczniów. Przeprowadzane są wróżby w klasach lub wspólne dla każdej grupy wiekowej. Rodzice przygotowują ciasto i herbatkę.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Mikołajki

Co roku do naszej szkoły przychodzi św. Mikołaj. Uczniowie i nauczyciele otrzymują upominki, słodycze i owoce, które fundują rodzice. Dodatkowo w tym dniu dzieci jadą do kina albo biorą udział w konkursach przygotowanych przez nauczycieli.

- Wigilia szkolna

W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie i pracownicy szkoły spotykają się na wspólnej Wigilii. Na korytarzu każda klasa z wychowawcą zasiada przy swoim odświętnie udekorowanym stole. Najpierw odbywa się przedstawienie jasełkowe, potem po życzeniach złożonych przez panią dyrektor wszyscy łamią się opłatkiem. Następnie konsumują przygotowane przez rodziców śledzie, sałatki, ciasta, owoce i słodycze. Na zakończenie odbywa się wspólnie śpiewanie kolęd.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Choinka

W sobotę przed feriami w szkole odbywa się zabawa choinkowa, którą organizują rodzice. Samorząd Uczniowski dekoruje korytarz- miejsce tańców. Uczniowie stroją swoje sale lekcyjne, w których mają poczęstunek. W południe bawią się najmłodsi uczniowie. Przychodzą też dzieci nie objęte jeszcze obowiązkiem szkolnym. O szesnastej rozpoczyna się zabawa dla starszej grupy.

- Walentynki

Samorząd Uczniowski organizuje walentynkową pocztę. Czasem impreza ma większą formę. Jest zabawa taneczna lub odbywają się tematyczne konkursy. W szkole dominuje kolor czerwony.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Tłusty Czwartek

Z klasowych pieniędzy rodzice kupują pączki, które dzieci przy herbatce pałaszują na długiej przerwie. - Wielkanocne Jajko W okresie przedświątecznym powstają dekoracje w klasach, a na korytarzu szkolnym jest przygotowany stół z najładniejszym pracami. W środę przed świętami Wielkiej Nocy uczniowie klas starszych wspólnie z wychowawcami zjadają drugie śniadanie. Najczęściej jest to biały barszcz z jajkiem oraz ciasto. Młodsi dzielą się jajkiem i składają sobie życzenia. Ostatnio dzień szkolny kończy tematyczne przedstawienie i świąteczne życzenia oad pni dyrektor.

- Dzień Chłopaka

W to święto szkolnych chłopców dziewczynki przygotowują upominki, szykują herbatkę i ciasto, przeprowadzają konkursy. Odbywa się też zabawa taneczna.

- Dzień Kobiet

W przygotowanie tego święta angażują się chłopcy. Przygotowują upominki oraz poczęstunek, najczęściej jest to ciastko i herbatka. Zdarza się, że starsi uczniowie sami pieką gofry lub robią kolorowe galaretki z owocami. Czasami odbywa się uroczysty apel.

- Dzień Dziecka

W tym dniu nie ma tradycyjnych zajęć lekcyjnych. Uczniowie uczestniczą w konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczycieli. Są konkursy indywidualne i gry zespołowe. Najsprawniejsi uczniowie w poszczególnych grupach wiekowych otrzymują nagrody i pamiątkowe dyplomy. W tym dniu o dzieciach pamiętają również rodzice, obdarowując swoje pociechy słodkimi upominkami. Tematyczne tygodnie Od kilku lat w szkole organizowane są tygodniowe zajęcia tematyczne przeznaczone dla wszystkich uczniów. Tematyka zadań jest dostosowana do dzieci w różnym wieku i rozłożona na poszczególne dni. W piątek następuje podsumowanie akcji podczas akademii i wręczenie nagród, dyplomów czy pucharu szkoły. Odbyły się m.in. tydzień jabłka, pluszowego misia, niezapominajki, bezpieczeństwa, drzewa… .

Święta rodzinne:

- Dzień Babci i Dziadka

Pamiętamy o babciach i dziadkach. Uczniowie klas młodszych przygotowują na zajęciach upominki lub laurki. Odbywają się klasowe spotkania przy herbatce. Bywa, że organizowane są ogólnoszkolne uroczystości, podczas których uczniowie prezentują swoje umiejętności, biorą udział wspólnie z babciami i dziadkami w różnorodnych konkurencjach.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Dzień Matki i Ojca

Ważna jest dla nas rodzina. Nie zapominamy o mamach i tatach. Dla nich dzieci przygotowują drobne niespodzianki. Zapraszają do klasy na kawę i ciasteczka- czasem własnoręcznie upieczone. Rodzice oglądają inscenizacje, pokazy taneczne, słuchają wierszy i piosenek. Od czasu do czasu odbywają się uroczystości wspólnie przygotowane przez uczniów z każdej klasy.

Działalność ekologiczna:

- Sprzątanie Świata

Akcja"Sprzątanie świata" organizowana jest we współpracy z wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Gorzyce. Uczniowie klas młodszych biorą udział w pracach porządkowych wokół szkoły. Starsi sprzątają tereny wzdłuż głównych ulic naszej miejscowości i w pobliskim lesie. Harmonogram prac opracowują opiekunowie LOP .

- Święto Drzewa

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły włączają się do ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem Święto Drzewa organizowanej w październiku przez Klub Gaja. Sadzimy drzewka, przeprowadzamy konkursy klasowe, plastyczne. Uczniowie przygotowują zielniki liści drzew i krzewów rosnących w pobliskim lesie. Organizowane są wystawy tematyczne, np. „ Dary lasu”, „ Kora naszych drzew”, „ Jesienne liście”, „ Rodzaje papieru”. Opracowaliśmy zbiorek wierszy o drzewach i krzewach oraz zebraliśmy przysłowia i powiedzenia. Powstał album ciekawych zdjęć drzew.

- Pierwszy Dzień Wiosny

Korytarze i sale dekorujemy wiosennymi motywami. Uczniowie młodszych klas przygotowują Marzannę i wyruszają w kolorowym korowodzie na rozstaje dróg, by tam spalić kukły. Czasem odbywają się wiosenne konkursy przygotowane dla całej społeczności uczniowskiej czy przedstawienia tematyczne.

- Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi tradycyjnie od kilku lat uczniowie uczestniczą w konkursach o tematyce ekologicznej, które organizują opiekunowie LOP. Ponadto odbywają się cyklicznie przedstawienia tematyczne, konkursy plastyczne, happeningi, spotkania z leśnikiem, zmagania klas o puchar szkoły. Na gazetce ściennej LOP –u umieszczane są wiadomości ekologiczne. Święto Polskiej Niezapominajki

ZOBACZ ZDJĘCIA

Działalność turystyczna :

- Jesienna jednodniowa wycieczka autokarowa

Na przełomie września i października uczniowie klas starszych wyruszają na jednodniową wycieczkę autokarową. Zwiedzają najciekawsze miejsca w Polsce południowo – wschodniej.

- Wiosenna wycieczka dla uczniów klas 0 – III

W czerwcu najmłodsi uczniowie naszej szkoły jadą na wspólną wycieczkę autokarową, podczas której zwiedzają nowe miejsca, poznają nowe krajobrazy, dobrze się bawią.

- Zielona Szkoła

Pod koniec maja starsi uczniowie wyjeżdżają na tygodniową wycieczkę. Ostatnio te wyjazdy są organizowane wspólne ze szkołą w Trześni. Najczęściej wyruszamy w góry ( Beskidy, Tatry, Bieszczady). Każdy wyjazd poprzedza zapoznanie uczniów z regulaminem zachowania podczas wycieczek, poznaniem zasad korzystania z piękna gór. Uczniowie uczą się poprzez lekcje w terenie, wspólne zabawy, rozwiązywanie zadań.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Akcje charytatywne:

SKPCK współpracuje z Zarządem Powiatowym PCK w Tarnobrzegu. Dwa razy do roku odbywa się zbiórka artykułów spożywczych, higienicznych lub odzieży dla rodzin ubogich. Organizowane są również występy artystyczne środowiskowe, gminne, powiatowe mające na celu pozyskanie sponsorów oraz koncerty charytatywne.

Imprezy środowiskowe

Już od ponad dziesięciu lat uczniowie naszej szkoły występują z programem artystycznym dla mieszkańców naszej miejscowości. Pierwsze spotkania odbywały się w szkole. Obecnie w zależności od tematyki dzieci występują w kościele lub w remizie. Odbyły się uroczystości patriotyczne, religijne, promujące tradycje dawne regionu, kulturę krajów Unii Europejskiej. Czasami spotkanie ze społecznością przyjmuje formę festynu. Oprócz części artystycznej, odbywają się konkurencje sportowe, jest możliwość skosztowania potraw i wypieków rodziców, zakupu pamiątek.

Poprawiony: środa, 27 października 2010 17:45