Kronika 2007/2008 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Kronika 2007/2008


Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2007/2008. 70 uczniów, dyrektor szkoły mgr Jolanta Rękas, nauczyciele i rodzice wzięli udział we mszy świętej, a potem w uroczystym apelu. W czasie wakacji dokonano drobnych remontów. Została odnowiona sala gimnastyczna, korytarz. Położono płytki na schodach wejściowych. Ocieplono i otynkowano jedną część budynku szkolnego. Pracę w naszej szkole podjął mgr R. Materkowski, który będzie prowadził lekcje techniki w klasach IV - VI.

Ognisko

26 września uczniowie klas II, III i V spotkali się na ognisku.Okazją był zbliżający się Dzień Chłopaka oraz inauguracja pracy w ramach innowacji "Cztery pory roku" Wspólnie bawiliśmy się w różne zabawy,rozgrywaliśmy konkursy.Był również czas na zjedzenie upieczonej kiełbaski i ziemniaków.Wszystkim dopisywały humory i apetyty.

Zawody sportowe

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych zawodach sportowych. We wrześniu i październiku dzieci klas IV-VI uczestniczyły w biegach przełajowych na różnych dystansach. W eliminacjach gminnych w Gorzycach wzięło udział 9 uczniów. Troje z nich : * Klaudia Frącz kl IV * Justyna Kępa kl VI * Artur Chojnacki kl VI zakwalifikowało się do eliminacji powiatowych,które odbyły się w Nowej Dębie.Wszyscy ci uczniowie zajęli tam czołowe miejsca i przeszli do kolejnego etapu.W eliminacjach wojewódzkich w Kolbuszowej wystartowało 100 zawodników. Nasi uczniowie zajęli kolejno: * A.Chojnacki - 28 miejsce, * J.Kępa - 30 miejsce, * K.Frącz - 36 miejsce. Reprezentacja szkoły brała też udział w zawodach w piłce ręcznej, które odbyły się w listopadzie we Wrzawach. Zajęliśmy II miejsce Gratulujemy!!!

Pasowanie na ucznia

3 października dzieci klasy I zostały uroczyście przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły.W obecności rodziców, nauczycieli i uczniów z klas "0", II i III złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie p.dyrektor dokonała aktu pasowania. Dzieci recytowały upominki.Mamy pierwszaków przygotowały dla wszystkich słodką niespodziankę. Tegoroczni pierwszoklasiści to: Dominika Bożek Dorota Pięta Paweł Stępień Krzysztof Walicki Konrad Węglarz

"Co słychać w lesie"

Uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie pt. "Co słychać w lesie". Mogli go oglądać rodzice, a później uczniowie klas 0 , I , III. Drugoklasiści pokazywali nam jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy. Mogliśmy też wysłuchać wierszy i piosenek o jesieni. Spotkanie z uczniami zakończyło się wspólnym rozwiązywaniem zagadek przyrodniczych.

Konkurs plastyczny "Najpiękniejszy kwiat"

W ramach działalności szkolnego koła PCK w ciągu całego półrocza przeprowadzono szereg akcji i konkursów. Brali w nich udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. W październiku odbyły się eliminacje powiatowego konkursu pt. "Najpiękniejszy kwiat". Trzy najładniejsze prace zostały przekazane do siedziby PCK w Tarnobrzegu, gdzie wzięły udział w dalszym etapie.

"Spożywaj owoce i warzywa"

29 XI 2007 r. uczniowie klasy IV pokazali nam przedstawienie pt. "Spożywaj owoce i warzywa". Zachęcali wszystkich do ich spożywania. Odbyła się też akcja "Przynieś jabłko dla swojego kolegi". Na długiej przerwie wszyscy uczniowie i nauczyciele spożywali jabłka i marchewki. W tym dniu odbył się finał konkursu plastycznego na plakat i hasło promujące spożywanie owoców i warzyw. Uczniowie walczyli o "puchar przechodni". I miejsce zajęła klasa III. Oni też otrzymali dyplom i puchar, który został umieszczony na honorowym miejscu w klasie.

Zbiórka pieniędzy i żywności - PCK

W grudniu we współpracy z LOP przeprowadzono zbiórkę środków czystości dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu oraz zbiórkę artykułów spożywczych dla rodzin ubogich. Zebrane rzeczy zostały przekazane do siedziby PCK. Zbierano również pieniądze dla chorego chłopca. W ciągu całego półrocza uczniowie klas starszych aktualizowali gazetkę ścienną, na której umieszczali artykuły dotyczące zdrowego stylu życia oraz informacje o różnych akcjach i konkursach.

Projekt edukacyjny "Z kulturą na Ty"

We wrześniu opracowany został projekt edukacyjny "Z kulturą na Ty". W jego ramach w ciągu półrocza podejmowane były różne przedsięwzięcia. Ich celem było zwrócenie uwagi na kulturę zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Wykonano gazetkę szkolną, na której znalazły się zwroty grzecznościowe w różnych językach. W październiku na specjalnie przygotowanym drzewie uczniowie każdej klasy zawieszali liście, na których zapisywali zasady zachowania się w różnych miejscach w szkole. W dniu 3 XII odbyło się przedstawienie pt. "Ogród zalet". Wzięli w nim udział uczniowie klas II - VI. Głównymi bohaterami byli mama i syn. Chłopiec spacerował po ogrodzie i prosił każdą z zalet o radę i naukę. Dziewczynki - zalety uczyły, jakim trzeba być człowiekiem. Swoje kwestie wygłaszały np. miłość, dobroć, uczynność, hojność, życzliwość itp. Każda dziewczynka - zaleta ubrana była w kolorowy kapelusz z kwiatami. Całość przedstawienia przeplatana była piosenkami o uśmiechu.

Szkolny pokaz mody

W grudniu przygotowano pokaz mody szkolnej. Uczniowie prezentowali strój szkolny, galowy, sportowy i dyskotekowy. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda prawidłowo i nieprawidłowo ubrany uczeń.

Wigilia szkolna

W czasie wigilijnego spotkania przeprowadzono konkurs znajomości zasad prawidłowego zachowania się przy stole. Jury w skład, którego weszli nauczyciele oceniali nakrycie wigilijnego stołu, wizytówkę klasy, wykonanie kolędy oraz znajomości zasad savoir - vivre. Przedstawiciele każdej klasy odpowiadali na pytania jak nakryć do stołu, jak się przy nim zachować, jak spożywać przygotowane dania. Najwięcej punktów zdobyła klasa I i oni otrzymali dyplom i puchar. Dyplom za najlepsze wykonanie kolędy otrzymała klasa III.

Wizyta w fabryce bombek choinkowych w Nowej Dębie

18 grudnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili Fabrykę Bombek Choinkowych w Nowej Dębie, by na własne oczy zobaczyć proces wytwarzania ozdób świątecznych. W hali produkcyjnej przyglądali się ręcznemu wydmuchiwaniu , a następnie malowaniu i dekorowaniu bombek. Ostatnim punktem wycieczki było podziwianie galerii ekspozycyjnej i robienie pamiątkowych zdjęć.

Konkursy plastyczne

W ciągu całego półrocza uczniowie brali udział w wielu konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Na dolnym korytarzu urządzono wystawy tematyczne. We wrześniu mogliśmy poznać zioła i przyprawy. Konkurs plastyczny klas I - VI "Mówimy nie nałogom" Laureaci:

* Paulina Miller (kl. VI),

* Jordan Rak (kl. V),

* Michał Czech (kl. III),

* Weronika Duma (kl. III),

* Michał Ramus (kl. III). Konkurs plastyczny klas I - III "Warzywa, które znamy".

Laureaci:

* Marcin Stępień (kl. III),

* Weronika Duma (kl. III),

* Dominika Pikus (kl. II). Konkurs piosenki o jesieni dla uczniów klas I - III.

* Dominika Pikus (kl. II), * Klaudia Piskór (kl. II), * Weronika Duma (kl. III),

* Magdalena Smogorzewska (kl. III), * Justyna Janeczko (kl. III),

* Magdalena Wyparło (kl. III).

Konkurs plastyczny "Szopka bożonarodzeniowa - witraż".

Laureaci: * Magdalena Wyparło (kl. III), * Magdalena Smogorzewska (kl. III),

* Michał Czech (kl. III), * Dawid Lasota (kl. III),

* Marcin Stępień (kl. III). Konkurs matematyczny dla uczniów klas I - III. Laureaci:

* Dorota Pięta, Paweł Stępień (kl. I), * Dominika Pikus (kl. II),

* Marcin Dul (kl. III).

Wizyta w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu

Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą mgr Zofią Świergul złożyli wizytę w Sądzie Okręgowym W Tarnobrzegu. Mogli w ten sposób zobaczyć jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości i jak wygląda praca adwokatów i sędziów. Dowiedzieli się także jakie odziały funkcjonują w budynku sądu i jakie powiaty on obejmuje. Pracownicy opowiedzieli im również o bogini Temidzie, która przedstawiana jest z wagą, mieczem i opaską na oczach.

Walentynki

Uczniowie klas II, III i V wspólnie obchodzili Walentynki. Zostali podzieleni na pięć grup, które rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Były to konkursy sprawnościowe ("Mistrz boksu", budowanie wieży z pudełek), jak i wiedzowe (dobieranie w pary postaci z bajek, opowiadanie legendy o św. Walentym itp.). Każda grupa wykonywała też walentynkowe serce mając do dyspozycji różne materiały plastyczne. Konkurencje przerywane były zabawami muzycznymi. Najwięcej punktów zdobyła i zwyciężyła grupa Damiana Ramusa. Otrzymali oni lizaki. Słodyczami obdarowano też zimowych solenizantów. Z okazji walentynek ogłoszony został także konkurs plastyczny na najładniejszą kartkę walentynkową. Zwycięzcy tego konkursu to:

* Paulina Stafańska (kl. V),

* Weronika Duma (kl. III),

* Marcin Stępień (kl. III).

Otrzymali oni z rąk pani dyrektor nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia (lizaki).

"Mistrz mapy Europy" - konkurs

W styczniu w klasach V i VI przeprowadzone zostały eliminacje klasowe ze znajomości mapy Europy. Wyłoniono po trzech laureatów. W lutym odbył się konkurs, w którym wzięli udział: J. Rak, D. Ramus i A. Zioło z klasy V oraz I. Kalist, D. Kasak i P. Miller z klasy VI. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszej rundzie uczniowie wskazywali na mapie konturowej 5 obiektów geograficznych i odpowiadali na wylosowane pytania. Do rundy drugiej przeszły 4 osoby. Każdy z nich znowu udzielał poprawnej odpowiedzi za zadane pytania. W finale zmierzyli się Dawid Kasak z kl. VI i Damian Ramus Z kl. V. Zwyciężył Damian Ramus przechodząc przez 6 poziomów zadań. Dla finalisty odtworzony został hymn Unii Europejskiej. Uczeń otrzymał dyplom, ocenę celującą z przyrody oraz nagrody rzeczowe, które wygrał w poszczególnych etapach.

Konkurs recytatorski

Uczniowie klas 0 - III brali udział w konkursie recytatorskim "Lubię zimę". Dzieci recytowały wiersze o tematyce zimowej. Najlepsi to:

* Aleksandra Łyczko (kl. 0),

* Konrad Węglarz (kl. I),

* Dominika Pikus (kl. II),

* Weronika Duma (kl. III).

Wesołego Alleluja

Uczniowie klasy II i IV przygotowali krótki apel poświęcony Wielkanocy, by w ten sposób złożyć wszystkim zebranym serdeczne życzenia. Z kolei klasy III i V przedstawiły inscenizację związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny pt. "Pierwszy dzień wiosny, czyli władza i pieniądze".

"Pięknie czytam" - konkurs

Na początku kwietnia odbył się konkurs czytelniczy "Pięknie czytam", w którym udział wzięło 20 uczniów z klas I - VI. Celem było zachęcenie uczniów do czytania książek. Zgodnie z regulaminem zadaniem dzieci było piękne czytanie wcześniej przygotowanego fragmentu prozy. Czytanie podlegało ocenie jury.

I miejsca zajęły:

* D. Pikus - kl. II,

* A. Pięta - kl. VI,

II miejsce zajęły:

* D. Duma - kl. V,

* M. Wyparło - kl. III, III miejsce zajęły:

* I. Kalist - kl. VI, * K. Kaniszewska - kl. IV,

* A. Zioło - kl. V,

* M. Smogorzewska - kl. III.

W nagrodę uczniowie ci otrzymali ocenę celującą z języka polskiego. Wstępem do konkursu była inscenizacja "Jak to z książką było" w wykonaniu klasy IV. Uczniowie zapoznali nas z historią książki od tabliczki glinianej do książki współczesnej. Rekwizyty oraz stroje charakterystyczne dla danej epoki wykonali uczniowie korzystając z dostępnych źródeł historycznych. Dekoracje stanowiły też plakaty z hasłami dotyczącymi "Magicznych słów", których powinniśmy zawsze używać.

Tydzień Ziemi

W dniach 21 - 25 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Ziemi. Powiązany on został z zadaniami projektu "Podajmy sobie ręce". W każdym dniu tygodnia wyznaczono zadania do wykonania, a uczniowie nosili ubrania w wyznaczonym kolorze. Jury przyznawało punkty za poszczególne konkurencje. Poniedziałek - dzień biały Nastąpiło podsumowanie konkursu literackiego dla klas IV - VI "Magiczne słowa kontra agresja". Zadaniem uczniów było napisanie wiersza, baśni, legendy, artykułu prasowego itp., a potem odczytanie go. Wtorek - dzień zielony Odbył się konkurs ekologiczny. Przebiegał w dwóch grupach: klasy I - III i IV - VI. Dzieci odpowiadały na pytania związane z ochroną przyrody. Wśród klas młodszych zwyciężyła klasa III, a starszych klasa IV. W tym dniu sadziliśmy też kwiaty i krzewy wokół szkoły.

Środa - dzień żółty

Odwiedził nas policjant z Komendy Policji w Tarnobrzegu nadinspektor A. Barnaś, który poruszał tematy związane z bezpieczeństwem, przemocą itp. Czwartek - dzień czerwony Uczniowie wykonywali plakaty o ochronie przyrody. Powstały piękne prace, które zawisły na korytarzu szkolnym. Przyznano też punkty za gazetkę klasową "Życie bez przemocy". Piątek - dzień niebieski Odbył się konkurs piosenki "Dobro w piosence". Uczniowie każdej klasy prezentowali piosenki o przyjaźni, dobroci, koleżeństwie. Oceniano wykonanie indywidualne i zbiorowe piosenek. W piątek podsumowano cały tydzień. Oceniano wszystkie zadania. Najwięcej punktów zdobyła klasa III. Oni otrzymali też puchar przechodni.

Konstytucja 3 Maja

W dniu 30 IV odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy IV. Przygotowany montaż słowno - muzyczny miał uświadomić wszystkim, jakie znaczenie dla młodego pokolenia na słowo "wolność". Poetycka wędrówka w przeszłość Polski była niewątpliwie doskonałą lekcją historii.

Święto Polskiej Niezapominajki

15 maja po raz w naszej szkole obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od 2002 r. Pomysł zrodził się na antenie radiowej "Jedynki", podczas audycji Andrzeja Zalewskiego "Eko - Radio". Od tego czasu zatacza ono coraz szersze kręgi. W jego obchody włączają się szkoły, przedszkola oraz inne instytucje. Niezapominajka to symbol pamięci o przyrodzie oraz o kimś życzliwym, serdecznym, miłym. Obchody tego święta przybrały u nas różne formy. Klasy II, III i V przedstawiły inscenizację, w której zapoznały nas z symboliką niezapominajki. Odbył się też niezapominajkowy pokaz mody. Poszczególne klasy przygotowywały plakaty, w których zachęcały wszystkich, aby pamiętali o zwierzętach, roślinach, ojczyźnie, naszej miejscowości, przyjaźni, rodzinie oraz szkole. Podsumowany został również konkurs plastyczny pt. "Z niezapominajką w tle". Wyróżniono prace: Dominiki Pikus (kl. II), Marcina Stępnia (kl. III) i Weroniki Dumy (kl. III). Dzieci klas młodszych posadziły sadzonki niezapominajek, które będą kwitły w ogródku klasowym. Została też przygotowana wystawa różnych nasion. Niezapominajkowe bukieciki wręczono pani dyrektor oraz solenizantkom Zofiom.

Zielona szkoła - MUSZYNA

W dniach 26 - 30 maja uczniowie klas starszych wyjechali na zasłużoną wycieczkę do Muszyny. Atrakcji nie brakowało, a pogoda dopisywała. Zorganizowano m. in. wycieczkę w Pieniny, gdzie przechodzono przez Wąwóz Homole, wejście na górę Basztową i spacer po Muszynie doliną Muszynki. W pierwszych dniu odbyło się także ognisko integracyjne, a pieczeniem kiełbasek zajął się p. Krzysztof Maruszak. Zwiedzano również Park Etnograficzny w Nowym Sączu - Folkowej. Wszyscy uczniowie wyjechali kolejką gondolową na Jaworzynę Kryniską, a chętni mogli powspinać się na skałkach. Nie zabrakło także konkursów plastycznych, a sadzonki sosen przywiezione z wycieczki (nagrody konkursowe) zostały podsadzone w ogródku szkolnym.

Piknik Rodzinny

8 czerwca po raz pierwszy w Furmanach odbył się piknik z okazji Dnia Rodziny. Na placu przed szkołą w niedzielne popołudnie bawiło się kilkaset osób. Licznie przybyli na tylko mieszkańcy Furman, ale też z innych miejscowości. Znakomita pogoda pozwoliła bez przeszkód realizować przygotowany program. Najpierw blok artystyczny zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Wiersze, piosenki, tańce oraz inscenizacje poświęcone były rodzinie. Rodzice przygotowali loterię fantową oraz słodkie wypieki, które były sprzedawane. Część dochodu z imprezy przeznaczona zostanie na wakacyjny remont szkoły. Wystąpili też tancerze z zespołów Prologos I i Prologos II działających przy Domu Kultury w Sokolnikach. Wszyscy chętni brali udział w konkursach sportowych. Atrakcją dla najmłodszych była przejażdżka kucykiem oraz zjeżdżąlnie. Nauczyciele, rodzice oraz dzieci mogli popisywać się swoimi umiejętnościami wokalnymi, biorąc udział w konkursach karaoke.

Wycieczka do Sandomierza

10 czerwca uczniowie klas młodszych (0 - III) wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Sandomierza. Zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną oraz Zamek. Podziwiali okolice Sandomierza z Bramy Opatowskiej. Na rynku kupili lody i pamiątki. Odbyli również rejs statkiem po Wiśle.

Koniec roku szkolnego

20 czerwca po raz ostatni zadźwięczał dzwonek wzywający nas na uroczystość zakończenia roku szkolngo. Na tę chwilę czekaliśmy przez dziesięć miesięcy. Najlepsi zostali wyróżnieni poprzez wręczenie świadectw z wyróżnieniem, dyplomów oraz nagród na forum szkoły. Szczególnie ciepło pożegnaliśmy szóstoklasistów, którzy po raz ostatni przekroczyli progi naszej szkoły. Następnie uczniowie udali się ze swoimi wychowawcami do sal lekcyjnych, gdzie otrzymali świadectwa promujące ich do następnych klas. W drugim półroczu wszyscy pracowali intensywnie, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce. Szczególne słowa uznania należą się uczniom klasy VI. Test Kompetencji Szóstoklasisty, który jest podsumowaniem ich wiedzy wypadł bardzo dobrze. Uzyskaliśmy średnią punktów 29,2, co dało nam 9 miejsce w powiecie tarnobrzeskim. Wyprzedziliśmy wszystkie szkoły naszej gminy. Był to najwyższy wynik, jaki do tej pory uzyskaliśmy. Pochwała należy się nie tylko uczniom, ale i nauczycielom, którzy często kosztem własnego wolnego czasu przygotowywali ich do tak poważnego egzaminu. Szóstoklasistom życzymy, aby w gimnazjum również osiągali dobre wyniki w nauce.

Uczniowie brali udział w wielu konkursach szkolnych, międzyszkolnych oraz zawodach sportowych:

* Szkolnym Konkursie Ortograficznym klas I - III,

* Gminnym Konkursie Ortograficznym klas III w Gorzycach,

* Gminnym Konkursie Matematycznym "Mistrz Matematyki" klas III w Sokolnikach,

* Gminnym Konkursie Wiedzy Przeciwpożarowej w Gorzycach,

* Gminnym Konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Gorzycach,

* Miejskim Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Tarnobrzegu - Ewelina Podwojska zajęła III miejsce. Podjęte zostały prace nad wyborem patrona naszej szkoły. Nauczyciele przygotowali informacje o kilku kandydatach, które zostały przedstawione rodzicom na kwietniowym spotkaniu. W wyniku głosowania zdecydowano, że najlepszym kandydatem będzie Stanisław Jachowicz. W nowym roku szkolnym rozpoczniemy przygotowania do uroczystości nadania imienia naszej szkole.

Poprawiony: poniedziałek, 26 kwietnia 2010 20:44