Kronika 2008/2009 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2008/2009

1 września po raz kolejny zabrzmiał dzwonek oznajmujący rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009. Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pani dyrektor pani mgr Jolanta Rękas powitała wszystkich serdecznie, a później przedstawiła informacje o pracach remontowych, które wykonane zostały w czasie wakacji. Życzyła wszystkim nauczycielom sukcesów w pracy wychowawczej i pedagogicznej a uczniom osiągnięcia jak najlepszych wyników w nauce. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami. Rok szkolny rozpoczęło 67 uczniów i 13 nauczycieli

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 25 września

Uczniowie klas III - VI uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Obfitowała ona w wiele atrakcji. Pierwszym punktem było zwiedzenie słynnej Jaskini Raj. Zrobiła ona na wszystkich duże wrażenie. Następnie wycieczkowicze udali się do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Chłopcom szczególnie podobały się modele samolotów, samochodów , statków i pociągów. Dziewczynki podziwiały różne lalki i misie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też klocki Lego i gry planszowe. O godz. 12.00 uczniowie udali się na rynek gdzie wysłuchali hejnału i zobaczyli Babę Jagę, która ukazała się na wieży ratusza. Po krótkiej przerwie, w czasie której dzieci kupiły pamiątki i zjadły obiad, wszyscy wyruszyli na Święty Krzyż. Zwiedzili słynny klasztor Benedyktynów oraz zobaczyli gołoborza. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrodniczym, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawych okazów przyrodniczych.

Pasowanie na ucznia

Środa 8 października była bardzo ważnym i uroczystym dniem w naszej szkole. O godz. 10.00 rozpoczęło się spotkanie klas 0 - IV. Okazją do niego stało się Pasowanie pierwszoklasistów. Swą obecnością zaszczycili nas rodzice najmłodszych uczniów.Scenariusz całej ceremonii został przygotowany zgodnie z tradycją i ceremoniałem szkoły. Rozpoczęliśmy programem artystycznym w wykonaniu pierwszoklasistów. Kolejnym punktem programu była ceremonia ślubowania. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania poprzez dotknięcie ramienia dzieci symbolicznym ołówkiem. Koleżanki i koledzy z klas starszych wręczyli upominki. Rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek i drobne prezenty.

Otrzęsiny

Kilka dni wcześniej swoje pasowanie mieli także uczniowie kl. IV. Zostali uroczyście przyjęci w poczet starszych uczniów naszej szkoły . Samorząd uczniowski przygotował dla nich szereg konkurencji . Czwartoklasiści musieli wykazać się różnymi umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną i wiedzą z różnych dziedzin .Na zakończenie ich twarze zostały pomalowane farbami, a uczniowie w takim „makijażu” spacerowali po szkole.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dzień Nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili scenki z życia szkoły . Wiersze, piosenki, tańce dedykowane były nauczycielom uczącym poszczególnych przedmiotów. Z tej okazji dyrektor szkoły wręczyła nauczycielom nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Przedstawienie teatralne

27 października grupa teatralna z Kielc zaprezentowała uczniom klas 0-IV spektakl pt. „Borsuk Bazyli wyrusza do miasta”. Było to przedstawienie dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Wzbudził on duże zainteresowanie uczniów i dostarczył wielu uśmiechów. Brało w nim udział 2 aktorów, którzy zapraszali dzieci na scenę, dzięki czemu mogły one również poczuć się aktorami. Przedstawienie zakończyło się gromkimi oklaskami i uśmiechem na twarzy.

Rocznica Odzyskania Niepodległości

Rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodziliśmy w naszej szkole bardzo uroczyście. W tym dniu kolorem wiodącym była biel i czerwień. Korytarz szkolny oraz sale lekcyjne udekorowane zostały różnymi ozdobami , kwiatami i chorągiewkami w barwach narodowych.Zaprezentowane pieśni i wiersze o tematyce patriotycznej, pozwoliły uczniom poznać drogę Polaków do odzyskania niepodległości oraz uświadomiły jak wielki wkład wnieśli Polacy w zbudowanie niepodległej ojczyzny. Przedstawiony montaż słowno-muzyczny został wzbogacony prezentacją multimedialną.Dużymi brawami nagrodzono najmłodszych uczniów. Dzieci z klas I i III zaprezentowały się w polskim tańcu narodowym polonezie.Akademia ta została także pokazana rodzicom w czasie spotkania z wychowawcami (wywiadówka).

Turniej Ruchu Drogowego

21 października czteroosobowa drużyna uczniów klasy II i III wzięłą udział w turnieju " Bezpieczna droga do szkoły ", który odbył się w Tarnobrzegu. Reprezentanci z poszczególnych szkół zmierzyli się w konkurencjach zarówno teoretycznych jak i sprawnościowych, wymagających szybkości, spostrzegawczości oraz zdolności pokonywania przeszkód na rowerze i hulajnodze. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie. Otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Aleksandra Smogorzewska, Dominika Pikus, Paweł Stępień i Grzegorz Rękas - reprezentowali nasza szkołę w turnieju

Konkurs wierszy Stanisława Jachowicza i piosenek o jesieni

25 listopada przeprowadzony został konkurs recytatorski poezji Stanisława Jachowicza i piosenek o jesieni. Dzieci z klas 0 - VI recytowały wiersze naszego przyszłego patrona szkoły. Jury po burzliwych obradach przyznało nagrody książkowe : - Gabrysi Marszałek z klasy I, - Dominice Bożek z klasy II, - Klaudii Piskór z klasy III, - Klaudii Kaniszewskiej z klasy V. Wiersze przeplatane były piosenkami o jesieni. Każda klasa prezentowała jedną piosenkę. Dzieci występowały solo, w duetach, albo cała klasą. I miejsce zajęła Dominika Pikus z klasy III, II miejsce przyznano klasie I , III miejsce przypadło klasie II. W czasie obrad jury rozegrano różne jesienne konkursy. Poszczególne grupy uczniów odgadywały nazwy warzyw i owoców, próbowały soków itp. Najlepsza była klasa IV.

Andrzejki

26 listopada dzieci z klas 0-III wspaniale bawiły się na zabawie andrzejkowej. Były wróżby, tańce, słodki poczęstunek. Nie było co prawda tradycyjnego lania wosku, ale za to jasna stała się nasza przyszłość dzięki wróżbom z butami, serduszkami i kubkami.

Biesiada polska

W dniu 28 XI 2008r. W Tarnobrzegu Domu Kultury zespół „Biesiada polska” wykonał „Koncert dla Krwiodawców”. W repertuarze były piosenki ludowe i biesiadne. Zgromadzeni na Sali widowiskowej widzowie oraz zaproszeni goście : przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich nagrodzili naszych uczniów gorącymi brawami.Za działalność na rzecz PCK nasza szkoła otrzymała pamiątkową statuetkę.

Święty Mikołaj

„ 6 grudnia jak wszyscy wiecie Święty Mikołaj wędruje po świecie”… To szczera prawda. Mikołaj zawędrował też do naszej szkoły. Uroczyście powitaliśmy go już 5 grudnia. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki specjalnie przygotowane na tę okazje. Później rozegrano różne konkursy sprawnościowe. Cztery grupy uczniów budowały min. wieże z klocków i zapałek, rysowały portret Mikołaja, odgadywały zagadki, dokańczały przysłowia itd. grupa, która zdobyła najwięcej punktów otrzymała lizaki. Po tak emocjonujących konkurencjach przyszła pora na prezenty. Mikołaj obdarował wszystkich podarkami, a potem popędził co sił w reniferach do innych czekających dzieci.

Wigilia

Tradycją naszej szkoły jest wspólne spotkanie wigilijne, w którym uczestniczą uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Tak było również i w tym roku. Najpierw oglądaliśmy przedstawienie świąteczne przybliżające nam wydarzenia związane z narodzeniem Pana Jezusa. Potem pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia i połamaliśmy się opłatkiem. Wreszcie nadszedł czas na spożywanie wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców. Wspólnie śpiewanie kolęd zakończyła nasze spotkanie. Upłynęło ono w miłej i rodzinnej atmosferze.

Dzień babci i dziadka

Uczniowie klasy V zaprosili swoje babcie na uroczyste spotkanie z okazji ich święta . Wszystkie babcie mogły zobaczyć swoje wnuki w ciekawie przygotowanym programie artystycznym, na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce. Nie zabrakło także laurek oraz życzeń.

Walentynki

Obchody Walentynek rozpoczęliśmy od odgadnięcia przedstawienia pt. „Wybór księżniczki” w wykonaniu uczniów klas II, III i VI. Dwa dni przed tym świętem wystawiona została skrzynka walentynkowa, do której uczniowie wrzucali swoje kartki. Zostały one wręczone podczas apelu. Rozstrzygnięto też konkurs na walentynkowe serce wykonane przez poszczególne klasy. Zwyciężyli uczniowie klasy I i otrzymali puchar z rąk pani dyrektor.

ZOBACZ ZDJĘCIA

„Mleko – najzdrowsze pod słońcem”

Pod takim hasłem w dniach 23 – 27 marca obchodziliśmy Tydzień Mleka. Chcieliśmy przez to zwrócić szczególną uwagę na konieczność spożywania Mleka i jego przetworów. Nauczyciele na lekcjach przeprowadzili pogadanki na ten temat. Uczniowie spożywali własnoręcznie przygotowanie dania z produktów mlecznych. Znakomicie smakowały mleczne desery i kanapki z twarożkiem i szczypiorkiem. Każda klasa wykonywała też plakat wraz z hasłem zachęcającym nas do picia mleka .Wszystkie ozdobiły korytarz szkolny. Przygotowano wystawę opakowań po różnych produktach mlecznych. Uczniowie klas starszych tworzyli komiksy. W ostatnim dniu, w czasie apelu podsumowującego, uczniowie klasy 5 przedstawili wiersze, piosenki oraz ,,telewizyjne reklamy’’ o mleku. Próbowali smaku jogurtów , serków itp…

Konkurs matematyczny

W dniu 25 lutego odbył się szkolny konkurs matematyczny „Matematyka to logika” . Wzięły w nim udział 4 zespoły z każdej klasy po 3 osoby . Uczniowie mieli do rozwiązania różne zadania i łamigłówki matematyczne. W konkursie brała też udział publiczność. Za poprawne rozwiązania zadań wszyscy otrzymywali słodkie upominki. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy VI , drugie miejsce przypadło klasie V , a trzecie klasie IV. W nagrodę zwycięskie klasy otrzymały upominki rzeczowe ufundowane przez Panią dyrektor i PKO BP

Płyniemy do Wiosny

Pod takim hasłem powitaliśmy w tym roku wiosnę . Uczniowie – marynarze wyruszyli w rejs dookoła Europy. W czasie tej wyprawy wykonywali różne zadania i zwiedzali kolejne kraje. Wyklejali flagi państw skandynawskich, poznawali zabawy i tańce europejskie, odgadywali morskie zagadki oraz wykazywali się umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi. Marynarze z poszczególnych klas za poprawne wykonywanie zadań otrzymali ,, Patent Marynarza”. W czasie apelu odbył się też konkurs piosenki żeglarskiej. Każda klasa prezentowała jedną piosenkę. Wspólnie odtańczyliśmy tańce różnych państw np: Zorbę , Woogie – Boogie. Uczennice klasy IV nauczyły nas jak tańczą pingwinki . Uczniowie klas 0 – 1 wspólnie wyruszyli nad pobliski zbiornik wodny gdzie spalili i utopili Marzannę – symbol Zimy.

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Weronika Duma kl. IV, Weronika Węglarz kl. V oraz Damian Ramus kl. VI wzięła udział w gminnych eliminacjachTurnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który odbył się w Gorzycach. Damian Ramus zajął II miejsce i zakwalifikował się do eliminacji powiatowych, które odbyły się w Grębowie.

Konkurs Matematyczny klas młodszych

Uczniowie klas I - III brali udział w szkolnym Konkursie Matematycznym klas młodszych. Poszczególne klasy reprezentowały 3 - osobowe drużyny. 8 IV uczniowie ci pisali testy przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły. Najlepsi okazali się: * Mikołaj Kaniszewski kl. I, * Paweł Stępień kl. II, * Mikołaj Kołodziej kl. III. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Konkurs wiedzy o Stanisławie Jachowiczu

28 kwietnia zorganizowano w szkole konkurs wiedzy o życiu i twórczości naszego przyszłego patrona szkoły Stanisława Jachowicza. W finale wzięły udział 3 - osobowe drużyny z klas III - VI. Uczniowie odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wiedzy uczestników. Poziom był bardzo wyrównany. Najlepsza była drużyna z klasy III w składzie: Dominika Pikus, Eliza Miller i Krystian Garbacki. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe z rąk pani dyrektor.

„Wody na mapach świata i Europy” – konkurs przyrodniczy

4 maja odbył się finał konkursu ,,Wody na mapach świata i Europy.” Wzięli w nim udział uczniowie klas IV - VI, laureaci eliminacji pierwszego etapu. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, uczestnicy wskazywali na mapie konturowej Europy wylosowane przez siebie obiekty geograficzne. Zadanie drugie polegało na udzielaniu odpowiedzi na pytania z 5 kategorii o różnym stopniu trudności. Uczniowie sami decydowali z jakiej tematyki i za ile punktów będą odpowiadać. Do II rundy przeszli: Damian Ramus - kl. VI i Paweł Furman - kl. V. Klaudia Kaniszewska z kl. V i Ola Zioło z kl. VI. Uplasowały się na III miejscu. W finale chłopcy odpowiadali na 40 pytań dotyczących wód morskich i lądowych całego świata. Walka była zacięta. O 1 punkt więcej zdobył Paweł Furman i on otrzymał tytuł ,,Szkolnego Mistrza Mapy”. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe.

Dzień Ziemi

29 kwietnia po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tym razem świętowaliśmy na świeżym powietrzu. Uczniowie każdej klasy prezentowali piosenkę ekologiczną oraz wykonywali sałatkę z wiosennych warzyw. Następnie podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy I - III i klasy IV - VI odpowiadali na pytania związane z ochroną przyrody. Po tak emocjonującym pojedynku wspaniale smakowały pieczone kiełbaski i wiosenne sałatki.

Konkurs literacki „Życie bajką pisane”

Uczniowie naszej szkoły z klas IV – Vi wzięli udział w konkursie literackim „Życie bajką pisane” organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu. Ich zadanie polegało na napisaniu bajki, której początek pochodził z wybranych utworów Stanisława Jachowicza, naszego przyszłego patrona szkoły. Nasi uczniowie odnieśli duży sukces. Uczeń klasy V Paweł Furman zajął I miejsce, natomiast Ewelina Podwojska (kl. V) i Dominika Pikus (kl. III) otrzymały wyróżnienie. Wszystkie nagrodzone wiersze zamieszczone zostały w specjalnie wydanej broszurce, która jest dostępna w bibliotece szkolnej.

Konkurs plastyczny

Uczniowie klasy I i III wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Związany był on ze zbliżającym się Dniem Matki. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką laurki dla mamy wraz z hasłem „Bądź zdrowa, Mamo! Zbadaj się!”. Celem tego konkursu jest rozwój edukacji zdrowotnej oraz upowszechnianie korzystania z badań profilaktycznych przez kobiety w całej Polsce. Dzieci za swoje prace otrzymały dyplomy i podziękowania.

Gminny Konkurs Ortograficzny

W Szkole Podstawowej nr 1 w Gorzycach odbył się finał Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas III pod hasłem „Ortografia nie musi być trudna”. Uczennica naszej szkoły Dominika Pikus zajęła I miejsce i otrzymała tytuł Mistrza Ortografii. Dyplom i nagrodę książkową odebrała z rąk wójta Gminy Gorzyce. Gratulujemy!

Dzień Matki

W tym wyjątkowym dniu uczniowie zaprosili swoje mamy do naszej szkoły. Przygotowali dla nich krótkie występy artystyczne, na które składały się piosenki, wiersze oraz tańce. Wręczyli mamom laurki oraz drobne upominki.

Wycieczka rowerowa do Wrzaw

3 czerwca uczniowie klas V i VI, którzy nie przebywali na zielonej szkole, pojechali wraz z wychowawcami na wycieczkę rowerową do Wrzaw. Pierwszy przystanek był przy pomniku upamiętniającym bitwę wrzawską. Uczniowie zapoznali się z jej historią i przebiegiem. W tym roku przypada bowiem 200 – setna rocznica tego wydarzenia. Drugi postój był w Szkole Podstawowej we Wrzawach, gdzie uczniowie obejrzeli izbę pamięci. Znajduje się w niej wiele ciekawych eksponatów związanych z dawnym życiem na tych terenach. Następnie udali się na prom w Czekaju Pniowskim. Dzieci przepłynęły San, były pod pomnikiem upamiętniającym tragicznie zmarłych podczas jednej z przepraw promem. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko, w czasie którego dzieci odpoczęły i zjadły upieczone kiełbaski. Wszyscy zadowoleni powrócili do szkoły.

Zielona szkoła-Krynica Morska

W dniach 1–5 czerwca uczniowie klas IV-VI przybywali na ,,zielonej szkole”. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji. Dzieci przebywały nie tylko w Krynicy Morskiej, ale też w innych miastach. W Gdańsku spacerowały Traktem Królewskim. Podobały im się: Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, a także Muzeum Bursztynu. Wiele ciekawych okazów zwierząt morskich oglądały w oceanarium w Gdyni. Spacerowały brzegiem morza, gdyż zimna woda nie zachęcała do kąpieli. Wspaniały widok na Bałtyk rozciągał się z latarni morskiej. Jeden dzień uczniowie spędzili w Malborku, gdzie podziwiali zamek, dawną twierdzę krzyżacką. W drodze powrotnej z wycieczki zatrzymali się w Warszawie. Wycieczka szybko minęła i dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Wycieczka do Kolbuszowej

17 czerwca uczniowie klas 0-III wzięli udział w wycieczce autokarowej do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Dzieci zwiedzały skansen. Zobaczyły jak dawniej mieszkali i żyli ludzie na wsi. Bardzo podobały im się drewniane zabawki, którymi bawiły się dawniej dzieci. Oglądały drewniane, kryte słomą chaty i zagrody gospodarskie a także sprzęty, które się w nich znajdują. Dzieci uczestniczyły też w lekcji muzealnej. Uczyły się jak robić kwiaty z bibuły. Po skończonym zwiedzaniu i kupieniu pamiątek bawiły się w różne zabawy ruchowe, a później z apetytem zajadały upieczone przez mamy kiełbaski.

Zakończenie roku szkolnego.

19 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Był dla wszystkich bardzo pracowity. Uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale też rozsławiali naszą szkołę na szczeblu gminy, powiatu czy kraju. Najlepsi uczniowie z poszczególnych klas otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody książkowe. Szczególnie uroczyście pożegnaliśmy uczniów klasy VI, którzy po raz ostatni gościli w murach naszej szkoły. Pani dyrektor gratulowała im dobrze zdanego egzaminu i życzyła sukcesów w dalszej edukacji. Szóstoklasiści pożegnali na polonezem i częścią artystyczną w której wspominali wszystkie lata swojej nauki w naszej szkole. Z okazji zakończenia roku szkolnego odwiedził nas wójt gminy Gorzyce Marian Grzegorzek. Wręczył uczennicy klasy V Klaudii Kaniszewskiej piękny album, ponieważ miała ona najwyższą średnia ocen w szkole 5,7. Teraz przed nami zasłużone wakacje!!!

Poprawiony: niedziela, 24 października 2010 21:31